Daugavpils cietoksnī - kaujas kristību gadadiena

Ar kaujas rekonstrukciju un kritušo karavīru godināšanu nedēļas nogalē Daugavpils cietoksnī aizvadīta kaujas kristību gadadienai veltīta akcija. Vienlaikus cietoksnī šobrīd notiek plaši būvniecības darbi, kas jau nākamgad sola papildināt tā atpūtas un kultūras piedāvājumu.

Pirms 209 gadiem vēl nepabeigtais Daugavpils cietoksnis atvairīja Francijas armijas uzbrukumu. Esot ievērojamā mazākumā, efektīvi tika izmantota artilērijas apšaude. Franču armija tika apturēta, tai nācās mainīt uzbrukuma virzienu, dodoties uz Polocku. “Cietoksnis tad nebija, protams, gatavs. Tā bija trešā celtniecības sezona. Otrā bija noslēgusies, trešā sezona gāja pilnā sparā. Neilgi pirms uzbrukuma draudiem celtniecības darbi tika pārtraukti, lai sagatavotos militārai operācijai. (..) Paradoksāli, bet caur šo militāro konfliktu Daugavpils, tā laikā Dinaburga, kļuva populāra. Tās vārds izskanēja plašajā pasaulē,” stāsta Henrihs Soms, Daugavpils Universitātes vēstures doktors.

Piemiņas pasākums kļuvis jau par neatņemamu Daugavpils kultūras dzīves sastāvdaļu. Šogad epidemioloģisko ierobežojumu dēļ tas gan nevarēja uzņemt ārzemju kara rekonstrukciju klubus, taču, lai arī mazākā mērogā, apmeklētājiem bija iespēja ielūkoties tā laika cilvēku sadzīvē. “Cenšamies, lai cilvēks, kas apmeklē akciju, redzētu ne tikai to, kā šauj, bet arī tā laika ikdienu un kāda dvēseles stīga tiktu aizskarta, apzinoties, ka tie bija parasti cilvēki, kas devās kaujā,” pauž Jurijs Kuliks, Rīgas vēsturiskās rekonstrukcijas kluba valdes loceklis.

Neizpalika arī tradicionāla ziedu nolikšana, godinot kaujā bojāgājušo piemiņu. “Savas apdzīvotās vietas vēsture ir jāpārzina. Vienalga, kur jūs dzīvotu un ar ko jūs nenodarbotos. Notikumu secība ir tā, kas aizveda mūs līdz mūsdienām, tāpēc tā ir jāciena un tai jāizrada tai gods,” saka Vadims Jurčenko, Daugavpils vēsturiskās rekonstrukcijas kluba valdes priekšsēdētājs.

Kamēr vienā cietokšņa daļā notiek kara rekonstrukcija, tikmēr otrā notiek cietokšņa bastiona renovācijas darbi. Tiks atjaunots vaļņa vēsturiskais profils, kā arī atjaunota tā saucamā lielgabala plaukta nobrauktuve, arī bastiona akmens siena. Telpā, kas izvietota bastiona iekšienē, tiks ierīkota jauna Marka Rotko centra izstāžu zāle. Turpinās arī septītā bastiona Pulverpagraba un Inženierarsenāla ēku renovācija, bet jau rudenī gar Daugavpils cietoksni būs izbūvēta jauna promenāde.