Divus liepājniekus apbalvo par cilvēka dzīvības glābšanu

Šonedēļ diviem liepājniekiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonas svinīgi pasniedza Iekšlietu ministrijas apbalvojuma zīmi “Par pašaizliedzību”, kas viņiem piešķirta par cilvēka dzīvības glābšanu ugunsgrēkā.

Šī gada 2. oktobrī liepājnieks Aleksandrs Bobko savā dzīvoklī kādā Liepājas piecstāvu mājā sajuta spēcīgu dūmu smaku. Izejot kāpņu telpā, viņš atklāja, ka dūmi plūst no viena pirmā stāva dzīvokļa ārdurvīm. Lai gan tās bija slēgtas, Aleksandrs kopā ar kaimiņu Vadimu Gerasimovu durvis uzlauza.

“Kad atvērām durvis, visi dūmi, kas bija dzīvoklī, ieplūda kāpņu telpā,” min Aleksandrs. Savukārt Vadims stāsta: “Dzīvoklī iekļuva skābeklis, un viss uzliesmoja! Sekcija, dīvāns – viss dega. Kamēr mēs to cilvēku vilkām, pus dzīvoklis izdega.”

Vīrietis esot gulējis aiz istabas durvīm, tādēļ tās bija nosprostotas. Aleksandrs piemin, ka tad, kad atvēra otras durvis, dūmi sāka plūst vēl spēcīgāk. Tiek pausts, ka, velkot ārā vīrieti, neko nevarēja redzēt, taču viņš bija bez dzīvības pazīmēm.

Izglābtais vīrietis, kurš pats bija izraisījis ugunsgrēku, aizmiegot uz dīvāna smēķēšanas laikā, nodots izsaukto mediķu rokās, un viņu izdevies atdzīvināt. Atbraucot ugunsdzēsējiem, no ēkas tika evakuēti vēl vairāki iedzīvotāji.

VUGD Kurzemes reģiona brigādes pārstāvis Vilis Bents apbrīno cilvēkus, kuri neapjūk, spēj saņemties un rīkoties, ātri pieņemot labumus. “Visu cieņu šiem abiem,” viņš pauž un turpina, “nu jau jāsaka glābējiem, kuri izglāba cilvēka dzīvību.”

Aleksandrs, runājot par apbalvojumu, lepojas, ka būs mazbērniem, ko parādīt. Protams, viņš piebilst, ka galvenais nav balva, bet tas, ka cilvēks ir dzīvs.

Arī pērn VUGD apbalvoja kādu iedzīvotāju, kurš Liepājā no degošas mājas izglāba trīs bērnus.  Šādi gadījumi, kad iedzīvotāji paši veic glābšanas darbus, pēc ugunsdzēsēju teiktā, Latvijā notiek samērā bieži. 

Vilis Bents pauž, ka glābt ir bīstami – cilvēks var gūt apdegumus, pat aiziet bojā. Tiek uzsvērts, ka pirmais, kas jādara, noteikti jāpaziņo VUGD par notikumu. Viņš aicina izvērtēt situāciju, kad jāpieņem lēmumi. “Liels prieks, ka cilvēki ir drosmīgi, varonīgi un spēj glābt dzīvības,” tiek piebilsts.