Dobeles novadā šoks par IZM plānu efektīvai skolu tīkla sakārtošanai

“Tas bija šoks.” Tā par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) prezentēto plānu efektīvai skolu tīkla sakārtošanai saka Dobeles novadā. Ja īstenotos pašreizējās ministrijas ieceres, visā Dobeles novadā posmā no septītās līdz 12. klasei paliktu tikai divas pamatskolas un Valsts ģimnāzija.

Skolu tīkla sakārtošanu jeb mazo skoliņu reorganizāciju vai slēgšanu Dobeles novadā aizsāka jau pirms 15 gadiem. No 25 vispārizglītojošām iestādēm 2009. gadā pašreiz palikušas 12. Vairākām skolām mainījies arī statuss, un jau šobrīd novadā ir tikai divas vidusskolas un Valsts ģimnāzija. IZM prezentētajā plānā palikusi tikai Valsts ģimnāzija. Auces vidusskolas direktore Indra Špela: “Tas bija milzīgs šoks, lai neteiktu vairāk, un pamatojumu mēs tam neredzam.”

Kā ReTV stāsta Auces vidusskolā, runājot par izglītības kvalitāti, centralizēto eksāmenu rezultāti gadu no gada esot kopumā virs vidējiem valstī un dažkārt pat atsevišķos mācību priekšmetos Valsts ģimnāziju līmenī. Lai izpildītu ministrijas iezīmētos kvantitātes kritērijus – 60 bērnus vidusskolas posmā –, pašreiz gan mazliet skolēnu pietrūkstot.

Špela: “Latvijas teritorija – laikam – ir 64589 km2. Tad mēs nevaram gribēt, lai mums ir tik daudz iedzīvotāju, kā tas ir lielākajās Eiropas valstīs. Un mums vajadzētu rēķināties pēc sava iedzīvotāju skaita. Kas attiecas uz mūsu skolas skolēnu skaitu, mums ir 470 skolēni, un es nedomāju, ka tas ir maz priekš Latvijas. Vidusskolas posmā mums šogad bija tikai 50 audzēkņi, bet jāņem vērā, ka šogad 12. klase ir pēc kovida klase.”

Auces vidusskolā satiktie pedagogi par iespējamo darba zaudēšanu neraizējas. Satraukumu radot skolēnu nākotne, jo pēc šāda plāna tuvākā vidusskola būtu vairāk nekā 40 kilometru attālajā Saldū vai 60 kilometru attālajā Jelgavā, vai Valsts ģimnāzija Dobelē, līdz kurai arī jāmēro 43 kilometri. Auces vidusskolas bioloģijas skolotāja Ligita Vernere: “Arī tagad mums ir meitenes, kurām ļoti grūti izbraukāt vidusskolā uz eksāmeniem tad, kad jau skola ir beigusies, jo tansports ir tikai tad, kad ir visa skolēnu plūsma.”

Auces vidusskolas matemātikas skolotāja Ina Ante: “Vecākiem arī tas būs liels robs. Nedomāju, ka tas visiem būs pa kabatai. Mums paliks valsts, kur lauku reģionos lielākoties paliks pamatizglītība.”

Dobeles novadā gan ir pieejama arī dienesta viesnīca, tomēr , kā norāda pašvaldībā, uzņemt vēl ap 100 audzēkņu Valsts ģimnāzijā būšot sarežģīti, turklāt ģimnāzijas uzdevums ir uzņemt labākos audzēkņus. Un pieredze, kad blakus nav vidusskolas, Dobelē jau esot.

Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Safranovičs: “Tajā laikā, kad mēs Dobeles novadā atdalījām ģimnāziju no 1. vidusskolas, 1. vidusskola pārtapa par pamatskolu, bet pēc gada sapratām, ka liela daļa bērnu paliek bez izglītības, tāpēc jau pēc gada pieņēmām lēmumu, ka tai ir jābūt kā vidusskolai.”

Ja īstenotos IZM šā brīža ieceres, tad Dobeles novadā paliktu arī tikai divas pamatskolas, un arī tas radītu neskaitāmas problēmas, kā, piemēram, transporta trūkumu skolēnu pārvadāšanai. Daudzviet paliktu tukšas ēkas, bet vietās, kur skolas paliktu, vietas nepietiktu. IZM gan norāda uz pētījumiem, kas norāda, ka lauku skolās izglītības kvalitāte ir zemāka. “Nosakot noteiktu skolēnu skaitu klašu grupā, pašvaldībām ir ļoti liela skaidrība nākamajā desmitgadē, kuras ir viņu ilgtspējīgās skolas, kurās investēt. Vienlaicīgi arī bērnam –no bērna perspektīvas – ir pietiekams bērnu skaits apkārt, ar kuriem veidot savu mācīšanās pieredzi. Ar diviem vai pieciem bērniem nesasniegsi caurviju prasmes. Tas ir fakts,” uzsver IZM Izglītības departamenta vecākā eksperte Ramona Urtāne.

Vienlaikus ministrija arī norāda, ka skolu tīkla reforma nenotiks ne šogad, ne nākamgad, tāpēc pašvaldībām būs laiks sagatavoties un investēt, tostarp paplašināt ilgtspējīgo skolu ēkas. Līdz 15. augustam ministrijai jāsagatavo informatīvais ziņojums, jau nākamnedēļ sarunās par skolu tīklu tikšot iesaistīti arī plānošanas reģioni.


#SIF_MAF2023