Durbes pilī atklāj ūdens noslēpumus

Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijā jau 28. reizi atzīmēja Pasaules ūdens dienu, tādējādi pievēršot lielāku uzmanību ūdens resursiem un to kvalitātei. Durbes pilī vienīgais sertificētais ūdens someljē Austrumeiropā klātesošos iepazīstināja “Ūdens noslēpumiem”.

Ūdens ir ne vien vissvarīgākais šķidrums pasaulē, tas ir visas dzīvības pamatā un glabā daudz noslēpumu. Ūdens someljē Dans Voļevahs: “Tā kā mēs esam ūdens, mums ir jāzina kaut kas par ūdeni. Tas ir visvecākais elements uz pasaules. Tas ir atlidojis no kosmosa. Dabīgie minerālūdeņi ir ūdeņi, kam ir oriģināls sastāvs, kas nāk tikai no zemes, kas ir ar stabilu sastāvu visu gadu. Dabīgo avotu ūdeņiem un dzeramajiem ūdeņiem šie sastāvi var mainīties. Ja skatāmies piramīdas augšdaļu, tad tie būtu dabīgie minerālūdeņi. Tie varētu būt kādi 30% no visiem ūdeņiem.”

Dans Voļevahs ir pirmais sertificētais ūdens somelje Austrumeiropā, kurš ūdeni pēta jau vairāk nekā desmit gadus. Šajā laikā viņš izanalizējis vairākus tūkstošus ūdens zīmolu, katrs no tiem esot atšķirīgs. “Katrs no tiem atšķiras pēc minerālvielu proporcijām, pēc garšas pēc Ph līmeņa un kopējās mineralizācijas. Tā ir ļoti plaša tēma, bet visi ūdeņi ir dažādi. Nav neviena vienāda ūdens.”

Lai pievērstu uzmanību ūdensresursu kvalitātei un aicinātu sabiedrību apzināties ūdens vērtību, atzīmējot Pasaules ūdens dienu, Durbes pilī notika meistarklase. Tajā ikviens interesents ūdens atšķirības varēja pārbaudīt gan ar savām garšas kārpiņām, gan vērojot eksperimentu ar tēju.

ReTV uzrunātie interesenti, starp kuriem arī vairāki ar medicīnu saistīti cilvēki, atzīst, ka ūdens pasaule esot interesantāka un krietni plašāka par vispār zināmo.

Pasaules ūdens dienu, kuras mērķis ir pievērst uzmanību ūdens nozīmei mūsu dzīvē, Latvijā atzīmē kopš 1996. gada.