Eksperti: nākamajam ViA rektoram jāceļ studiju kvalitāte un jāstiprina studiju programmu piedāvājums

Pirms pāris dienām pilnvaras noslēgušās Vidzemes Augstskolas (ViA) rektoram Gatim Krūmiņam, kurš šajā amatā pavadījis astoņus ar pusi gadus. Lai izraudzītos nākamo kandidātu, būs starptautisks konkurss, jo jaunajam rektoram priekšā dažādi izaicinājumi. Viens no tiem - studiju kvalitātes uzlabošana.

Kā sarunā ar ReTV smej nu jau bijušais ViA rektors Gatis Krūmiņš - nu būs laiks nomainīt jumtu piemājas šķūnim un biežāk pabarot kaķi, kā arī beidzot krietni vairāk laika veltīt zinātnei. Jau tagad viņš iesaistījies kādā vērienīgā starptautiskā pētījumā. Arī darbu ViA viņš nepārtrauks. Krūmiņš iecelts jaunizveidotajā augstskolas padomē. “Tas, ko jau iesākām ViA un ko gribu turpināt, tā ir iesaistīšanās Eiropas līmeņa jaunas augstskolas izglītības koncepcijas veidošanā, ideja par Eiropas universitāti ap 2030. gadu.”

Nākamo ViA rektoru konkursa kārtībā izvirzīs nesen apstiprinātā augstskolas padome. Konkurss būs starptautisks, taču tajā varēs startēt arī pretendenti no ViA vides, kur jau esot vairāki potenciālie kandidāti, piemēram, rektora pienākumu izpildītāja Agnese Dāvidsone. Padomes izvirzīto kandidātu apstiprinās augstskolas Satversmes sapulcē. Šobrīd plānots, ka tas varētu notikt maija sākumā. Gatis Krūmiņš uzskata, ka nākamajam rektoram darāmā būs daudz - augstskolas piedāvājumam jābūt dinamiskam un jāpielāgojas pasaules tendencēm: “Varbūt jāatsākas no tā klasiskā bakalaura, maģistra, doktora ietvara, bet vairāk intensīvi īsāka laika kursi, kas pēc katra kursa cilvēkam iedod kādu sertifikātu.”

Jaunizveidotās padomes sastāvā ir arī Valsts prezidenta izvirzītais profesors Arnis Sauka, kurš pats savulaik absolvējis ViA. Viņš ReTV pauž uzskatu, ka šobrīd gan ViA, gan arī citām Latvijas augstskolām ir būtiski uzlabot studiju kvalitāti. “Tai skaitā padziļināt akadēmiskās zināšanas, ko studenti saņem, bet vēl vairāk praktiskās lietas, lai darba tirgū būtu pieprasītāki, pelnītu paši vairāk un dotu pienesumu uzņēmumiem.”

Tāpat svarīgi uzlabot pētniecisko darbu, integrējot to reālu problēmu risināšanā, kā arī veicināt sadarbību ar absolventiem un attīstīt mūžizglītību. Tikmēr studentu apvienības vadītājs uzskata, ka nākamā rektora galvenie uzdevumi būtu attīstīt un stiprināt studiju piedāvājumu.

Studentiem arī būtu svarīgi, lai nākamais rektors rūpētos par augstskolas tēlu visas valsts mērogā, attīstot to, kā aizvien nopietnu spēlētāju augstākās izglītības vidē. Tāpat studējošos satrauc, lai nenotiktu augstskolu konsolidācija jeb apvienošana. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Vidzemes Augstskola