Eksperti: nelegālie robežas šķērsotāji var radīt haosu valstī

Kāpēc nelegālie robežšķērsotāji ir drauds valstij? Kā ReTV Ziņām saka eksperti: haoss - tas ir tas, kas var rasties, kad valstī ierodas ļoti liels skaits šādu personu, radot gan ekonomiskus zaudējumus, gan citus apgrūtinājumus.

Viens no galvenajiem draudiem ir tas, ka šo nelegālo ieceļotāju vidū, iespējams, ir personas, kuru tiešais mērķis ir provocēt, rīkot nekārtības vai arī iegūt informāciju. “Tāpat kā attiecībā pret Lietuvu, arī attiecībā pret Latviju tā ir hibrīdkara operācija ar mērķi izdarīt spiedienu. Šo cilvēku vidū noteikti ir iespējams Tuvo Austrumu valstu specdienestu aģenti, otra lieta - nevar izslēgt, ka viņu vidū ir narkotirgoņi, bijušie islāmu valstu kaujinieki. Viņu galvenais mērķis ir Vācija vai kāda cita no Rietumeiropas bagātajām valstīm,” saka Ojārs Skudra, politologs.

Uz haosa iespējamību norāda bijušais premjers, tagad Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis. “Lielākais drauds un haoss ir visā pierobežā, jo ne visus varēs nogādāt. Nāksies iespringt.”

Uz vēl citiem riskiem drošībai ReTV Ziņām norāda NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts. “Noteikti tas ir potenciāls valsts drošībai, tā kā ir noteikti daudzu valstu pasaulē, no kuriem migranti vēlētos pārcelties uz Eiropu. Protams, ja ir kāds ceļš, caur kuru viegli iekļūt Eiropā, pietiekami daudz migrantu vēlētos šo ceļu iet. Šajā gadījumā Latvija, ja mēs runājam par Baltkrieviju, varētu kļūt par pamata tranzītu ceļu šiem cilvēkiem. Tas varētu pamatīgi noslogot mūsu infrastruktūru, gan vispār spēju absorbēt cilvēku masas.”

Tikmēr Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns šajā jautājumā min terminu - atriebība. “Baltkrievija ir neapmierināta ar Eiropas Savienību kaimiņvalstu rīcību pret to. Šādā veidā vēršas, izmanto dažāda veida pasākumus - var saukt par hibrīdu vai vēl par kādu rīcību, bet skaidrs, ka tā ir apzināta kaimiņvalstu rīcība, lai sodītu tās par aktivitāti, par cilvēktiesību un demokrātijas atbalstu Baltkrievijā.”

Runājot par prognozēm, eksperti ir vienisprātis, - ja nebūs ātras un profesionālas reakcijas, situācija būs vēl sliktāka. “Jāgatavojas efektīvi un precīzi atbildēt uz šo plūsmu, lai tas netiktu uzskatīts par vieglu ceļu, šī ziņa - “šeit ir labs ceļš pa kuru var iekļūt Eiropā” - neietu tālāk uz dažādām valstīm. Mums jāgatavojas mēs esam spējīgi labi atbildēt un kontrolēt savas robežas, attiecīgi neļaut šai ziņai izplatīties,” pauž Jānis Sārts.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka tuvākajās dienās šis skaits turpināsies palielināties. Ir pilnīgi skaidrs, ka mums ir darīšana ar mērķtiecīgu Baltkrievijas puses hibrīdkara operāciju, kas vērsts pret Latviju,” saka Ojārs Skudra.

“Mums arī ir sava kapacitāte. Piedzīvosim to, ko vecā Eiropa piedzīvoja visiem atmiņā vēl esošā periodā ar visām tālā esošām sekām... Es to sauktu vienā vārdā – haoss,” saka Māris Kučinskis.


Foto: Freepik