Izdod mūzikas albumu, kas ierakstīts dabā

Vokālā grupa “Saucējas”, kura popularizē latviešu tradicionālās dziedāšanas stilus, izdevusi nu jau piekto mūzikas albumu. Lai arī grupa par savu mājvietu sauc Rīgu, albums ierakstīts dažādās Latvijas vietās, taču ne studijā.

Tautasdziesmās aprakstīts ezers, purva mala, upes, meži un pakalni, tad tur mēs arī dziedājām – par četru gadu apjomīgu darbu, kas nu rezultējies mūzikas albumā, stāsta “Saucējas”, kā arī atklāj, ka šāda veida ierakstīšanas paņēmiens Latvijā ir unikāls.

“Divi mikrofoni – viens vērsts uz dabu, otrs – uz dziedātājām. Pēc tam studijā ir sinhronizēts, bet tas ir vienā brīdī ieskaņots. Mēģinājām identificēt stundas diennakts laikā, periodus gada laikā un atbilstošas ainavas, lai saprastu, kur dziedāšana ir sekmīgākā,” saka Iveta Tāle, grupas vadītāja.

 “Rakstot, piemēram, pie ezera, kuram apkārt ir lapu koku mežs, tā skaņa kā siena iet apkārt. Ezers pa vidu plašs, no visām pusēm nāk atbalss. Tā ir viena no krāšņākajām sajūtām. Arī ir aizaudzis ezers, tajā ezera dzīvo daudz vardes un dziedāja līdzi. Ja citur putniņi dzied, tad tur varžu tēviņi dzied līdzi,” pauž Janta Meža, grupas dalībniece.

Kopumā ieraksti veikti 14 Latvijas vietās, tostarp Madonas pusē, Sāvienas pilskalnā, kur arī viens no albuma ieskandināšanas koncertiem. “Atrada Iveta Tāle. Vienmēr, kad viņa ir dabā, viņa mēģina palaist balsi. Bija pusdienlaiks, tad parasti neskan, bet te skanēja kolosāli,” stāsta Janta Meža.

Būtiski, ka līdz ar mūzikas albumu izdota arī grāmata, apkopojot projekta gaitā uzkrāto pieredzi un Ivetas Tāles pētījumu par dziedāšanas dabā tradīciju atspoguļojumu tautasdziesmās. 


Foto: Freepik