Ekspozīcija gatava, bet muzeja vēl nav

Ventspilī nepatīkama situācija izveidojusies būvējot Piejūras brīvdabas muzeja ekspozīcijas ēku. Lai arī projekts uzsākts 2017. gadā un saņemts arī Eiropas fondu līdzfinansējums, nācies pieņemt netipiskus lēmumus - lauzt līgumu ar būvnieku. Sadārdzinājums būvniecībā licis arī trīs reizes mainīt pašu muzeja projektu. Sākotnējās ieceres paredzēja ekspozīciju atvērt jau pirms trim gadiem, tomēr šodien, svinot spāru svētkus, muzejnieki sola, ka varēs iekļauties pēdējos iespējamos termiņos - vēl šogad līdz 31. decembrim. 

“Kurzemes zvejniecības kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana'' - tāds ir ekspozīcijas nosaukums, kam jau pirms trim gadiem vajadzēja būt apskatāma Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja jaunajās telpās. Savlaicīgi jau pabeigta ekspozīcija par to, kā kādreiz cēla dzīvojamās ēkas, kā darināja zvejas laivas, kāda izskatījās zemnieku sēta un, kādas zivis visbiežāk nonāca zvejnieku tīklos. Diemžēl plānotais neizdevās un muzeja krājumi joprojām salikti pagaidu telpās

Ventspils muzeja direktore Solvita Ūdre:“2017 gadā mēs uzsakām būvprojekta izstrādi ēkas projektēšanai, kurā tika paredzēts, ka jābūt ir restaurācijas darbnīcām, krājuma telpām, ekspozīciju zālēm, darbinieku darba telpām, publiskai zonai, ēku projektēja trīs stāvos. 2019. gadā mēs izsludinājām iepirkumu uz būvdarbu veikšanu. Saņēmām piedāvājumus un sapratām, ka mūsu piedāvājums ļoti atpaliek no tā, ko piedāvāja būvnieki. Ēkas apjoms tika samazināts uz pusi.”

Baltijā vienīgajā zvejniecības un brīvdabas muzejā tūristu plūsma nav apstājusies, te var joprojām braukt ar mazbānīti un apskatīt senās zvejnieku sētas, tikmēr otrā muzeja daļā pasūtītājam nācies gan trīs reizes samazināt jau gatavo ēkas projektu, gan lauzt līgumu ar būvnieku un izsludināt jaunu konkursu. Vēl pavasarī projekta pasūtītāju māca bažas par iespēju iekļauties termiņos, kas bija apsolīts projekta līdzfinansētājiem: Eiropas Zivsaimniecības fondiem.

“Ventspils komunālā pārvalde” vadītājs Andris Kausenieks “Mums bija līgums ar ‘’Ostas celtnieku’’, kas diemžēl nepildīja līguma saistības. Uzsveru: diemžēl nepildīja un bijām spiesti lauzt līgumu. Parasti būvniecībā tādas juridiskas lietas nenotiek, bet šis bija tas gadījums, kad pasūtītājs pieņēma radikālu lēmumu lauzt līgumu un sludināt jaunu iepirkumu.” 

Pēc atkārtota konkursa izsludināšanas, vēlreiz tika parakstīts līgums par Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja ēkas būvniecības turpināšanu. To uzņēmās būvfirma no Cēsīm SIA “Warss+”. Būvniecības pirmajā posmā tika izdarīts maz: daļēji izbūvētas vien ēkas nesošās konstrukcijas, savukārt otrajā posmā SIA “Warss+” jau šodien aicināja svinēt spāru svētkus. Līdzšinējā muzeja ēka bija būvēta tieši pirms 50 gadiem un vairāk atgādināja koka pagaidu būvi, ko nebija iespējams pat apkurināt.

Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja direktors Artūrs Tukišs “Ir bijuši vairāki tādi momenti, kad rokas nolaižas un tu nesaproti, kā vispār tas viss var tālāk atrisināties. Vai vispār ir tā gaisma tuneļa galā vai nav. Bet, tik un tā; ja mēs salīdzinām, kāda bija tā mūsu vecā ēka, kur mēs strādājām un kādi bija tie apstākļi, tad šis ir diena pret nakti! Tā pat nebija īsti koka būve, viņa bija salikta no koka rāmjiem un pa vidu bija izdedži. Un, kad to māju jauca nost, tad n-tās tonnas ar izdedžiem tur izbira. Un ziemā mēs to telpu nespējam piekurināt, jo bija auksts. Tāds kā šķūnis. “

Jaunajā muzeja ēkā plānots izsmeļošs stāsts par Ziemeļkurzemes zvejnieku tradicionālo dzīvesveidu 19.-20. gadsimtā, ko veido Ventspils muzejs sadarbībā SIA “Dd Studio”, kas ir izstrādājuši ekspozīcijas māksliniecisko koncepciju. Te būs digitālas tehnoloģijas un animācija. Tas, ka celtniecība kavējas ir devis arī negaidītas priekšrocības.

Solvita Ūdre :”Viena konkrēta situācija. Mums otrajā stāvā, dabas ekspozīcijā ir paredzēts ievietot lielu baļķi. Un mēs sākam skatīties, ka pa durvīm to baļķi nemaz nevar ielikt! Un tagad mums ir tā lieliskā situācija, kad būs sagatavota grīda otrajā stāvā, tad šo baļķi iecels caur jumtu, kamēr jumts vēl nav."

Ekspozīcija top ERAF līdzfinansētā projektā, tāpēc beigu termiņi ir nemainīgi, šī gada Ziemassvētkos ēkai ir jābūt nodotai ekspluatācijā, uz ko ļoti cer arī Ventspils muzejs, jo visa līdzšinējā ekspozīcija pagaidām glabājas kādā no lībiešu krasta atvestā koka baznīciņā, bet darbinieki izvietoti vienā no ekspozīcijas ēkām.


#SIF_MAF2023