Ēvalda Valtera dzimšanas dienā tēja un auzu pārslu cepumi

2. aprīlis ir aktiera Ēvalda Valtera dzimšanas diena. Jau par tradīciju kļuvis, ka šai dienā svinības notiek Kuldīgas Rātslaukumā. Cienastā tēja un aktiera iecienītākie auzu pārslu cepumi, bet līdzi jāņem labs garastāvoklis. Tā tas bija arī šodien – mākslinieka 130 gadu jubilejā. 

Kad pirms 130 gadiem Planīcas tagadējā Kuldīgas novada Kurmāles pagastā piedzima Ēvalds Valters, Laima viņa šūpulī ielika gadsimtu garu mūžu, darba mīlestību, gudrību, nelokāmību, drosmi, patstāvību, nepiemirstot arī humoru. Vienā vārdā pateikt, kas bija Ēvalds Valters, neņemas neviens – kādam aktieris, kādam dzejnieks, strēlnieks, tulkotājs, bet joprojām cilvēku atmiņās dzīvs. Nu Valterīša dzimšanas dienā tikšanās vieta ir nemainīga – Kuldīgas Rātslaukums, kur ir vides objekts “Tējas tase 

Par savu bērnības un jaunības pilsētu Kuldīgu mākslinieks savulaik teicis: “Es tik ļoti mīlu Kuldīgu, ka man vajag tikai pateikt vārdu “Kuldīga”, es jau esmu laimīgs.” Tāpēc šai pusē arī atradis savas lauku mājas “Ostus”, kurus turpina viņa dēls Raits. Viņš stāsta: “Es atceros, ka viņš fiziski strādāja līdz pēdējam brīdim. Viņu nebaidīja darbs. Neskatoties, ka bija aktieris un literāts, tulkoja, viņam ļoti patika celt akmeņus no zemes ārā, audzēt, stādīt.” 

Savās atmiņās dalījās arī jubilāra teātra krustdēls, aktieris Jānis Paukštello. “Tā procedūra, kad pieņem teātrī un tu kļūsi kādam vecākam aktierim krustdēls, Valters man iedeva maizes kukuli un balzama pudeli. Viņš teica: “Jāni, balzama pudele tavai veselībai. Maize, lai tev būtu darbs.” Viņš teica: “Ja tu būsi vajadzīgs, tevi atradīs pat meža vidū.””

Jubilejas gadā pārizdota arī grāmata “Ēvalds Valters. Gadsimts cilvēkā. Cilvēks gadsimtā”. Tā veidota kompaktāka un papildināta ar Lias Guļevskas interviju ar Ēvalda Valtera dēlu Raitu. “Vienu es varu pateikt. Tīrs latvietis, tās pašas tās četras rindas ir absolūts Ēvalda Valtera kods, – man pieder tēvu zeme ar visiem tīrumiem, man pašam kungam būt, man pašam arājam,” saka Guļevska.

Dzimšanas dienas ballītes Kuldīgas novadā noslēgsies ar piemiņas istabas atklāšanu Kurmāles pagastā, bet Ēvalds Valters pie sevis aicina katru dienu. Joprojām spēkā ir ticējums, ja iedzersi kopā tēju, vismaz simt gadi garantēti.