Gada skandāls Ogrē

Janvārī Ogres vārds medijos izskanēja ar gaismas instalācijām ko lūkot brauca cilvēki no visas Latvijas. Līdz ar spožajām gaismiņām izdzisa arī pozitīvā gaisotne. Februārī Ogres vārds ziņu virsrakstos gozējās ar konfliktu starp vietējo pašvaldību un Ogres muzeju, kas atklātā vēstulē uzdrošinājās iebilst pret domes priekšsēdētāja Egīla Helmaņa ieceri muzejā rīkot Krievijas oligarham Pjotram Avenam piederošas porcelāna kolekcijas izstādi.

Lai gan novada priekšsēdis uzsvēra, ka Ogrē joprojām valda demokrātija, vairākas izstādes tika atceltas. To vietā steigšus pēc nule apstiprinātā plāna izveidota vietējo mākslinieku izstāde no muzeja krājumiem. Muzejam nav atļauts komunicēt ar medijiem. Dome nav atļāvusi arī atbalsta sapulci muzejam, ko pieteica Ogres Pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība.

Dažas dienas vēlāk, atbalstot muzeja darbiniekus, piketā pulcējās vairāki simti cilvēku, kuri Helmaņa vadības stilu salīdzināja ar Baltkrievijas prezidentu, un atgādināja par demokrātijas trauslumu. Samilzušo konfliktu skatīja arī Muzeju padome. Helmanis nepadevās un nepadevās arī muzejs. Ap 150 Ogres muzeja atbalstītāju pulcējās piketā pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Starp sanākušajiem bija gan dažādu Latvijas muzeju pārstāvji, gan politiķi, gan mākslinieki, kuri uzskata, ka samilzušās attiecības starp Ogres priekšsēdi un Ogres muzeju nav tikai iekšējs strīds.

Tā brīža ministrs to sauca par mācībstundu demokrātijai, bet likuma pārkāpumus atrast nevarēja. Vien norādīja, ka pazīmes neliecinot par labu pārvaldību. Muzeja direktore arī necerēja, ka darbs varētu turpināties kā līdz šim, bet uzskatīja, ka grozījumi Muzeja likumā varētu pasargāt citu pašvaldību muzejus. Konflikts ar to gan nebeidzas un ik pa laikam turpina saviļņot sabiedrību. Pašvaldība griežas pie KNAB, kurš bijušajai direktorei piemēro naudas sodu par laulātā drauga- muzeja vēsturnieka prēmēšanu. Jūlijā tiek izsludināts sešu dienu konkurss uz muzeja direktora amatu. Arī šoreiz Helmanis ir izlocījies starp likuma rindiņām un amatā stājas jaunā direktore – eksotisko deju dejotāja Ilze Zariņa.