Ukraiņi Latvijā iet ķekatās

Šodien Ventspils ielās varēja manīt jautru ķekatnieku pulciņu. Tie bija Ventspilī dzīvojošie Ukrainas kara bēgļu bērni, kas svinēja Ziemassvētkus, apciemojot arī Ventspils iestādes un iepriecinot garāmgājējus. Savā teatrālajā uzvedumā ukraiņu bērni vietējiem iedzīvotājiem rādīja tradicionālās Ukrainas folkloras mantojuma vērtības, kas atgādina latviešu budēļu tradīcijas. Vēlot veiksmi ventspilniekiem, bērni no Ukrainas runāja labā latviešu valodā. 

Spītējot vēja brāzmām un lietum, šodien grupiņa ķekatnieku pašu darinātos tērpos devās uz Ventspils valstspilsētas domi, lai vēlētu Laimīgu Jauno gadu. 

Ukrainas tautas tradīcijās budēļu laiks tāpat kā latviešu folkloras mantojumā ir Ziemassvētkos, tāpēc īsā laika sprīdī, divās nedēļās, Ventspilī dzīvojošie Ukrainas kara bēgļi izveidoja priekšnesumu latviešu valodā, lai padalītos ar savu kultūras mantojumu.

Irina Hubarčuka, Ukrainas kara bēgļu koordinatore Ventspilī: “Malači, bērni. Maksimāla motivācija. Mēs šo uzvedumu izveidojām nepilnās divās nedēļās. Es uzskatu, ka tā ir maza uzvara un laba motivācija mācīties latviešu valodu.”

Vairākās iestādēs, kas kopš kara sākuma Ukrainā ir iesaistījušās bēgļu uzņemšanā un integrācijā, šodien skanēja smiekli. Ventspils pilsētas domē, sociālajā dienestā, pašvaldības policijā un izglītības pārvaldē tika ienesti priekšmeti, kas simbolizē svētību, tika izspēlēta teātra etīde par labo un ļauno, ko sarakstījuši paši uzveduma dalībnieki latviešu valodā.

Šobrīd Ventspilī uzturas 138 bērni no Ukrainas , daļa no tiem apmeklē pilsētas skolas un pirmsskolas iestādes, kurās mācības norit latviešu valodā, apmēram puse no skolēnu vecumā atbraukušajiem bērniem izvēlējušies attālinātas mācības Ukrainas skolās, bet ir arī tādi, kas mācās gan vietējās skolās, gan Ukrainā, kārtojot pārbaudījumus attālināti.

Jana Bakanauska, Ventspils izglītības pārvaldes vadītāja: “Bērni šeit ir cits pusotru gadu, cits īsāku laiku un mēs nezinām, cik vēl ilgi viņi šeit būs. Bet viņi ir pieņēmuši šo situāciju, viņi rada sev svētkus. Un, pats svarīgākais - caur saviem svētkiem, viņi ir radījuši svētkus mums! Un, varbūt pat dubultus svētkus, jo, viens ir Jauna gada sagaidīšana, bet otrs ir tas, ka viņi runā latviski, viņi ir pieņēmuši latviešu valodu un cenšas to darīt!”

Latvijā dzīvojošo ukraiņu bērnu Ziemassvētku uzveduma tapšanu ir atbalstījusi organizācija ''Gribu palīdzēt bēgļiem'', bet mēģinājumu process ir noritējis Ventspils augstskolas dienesta viesnīcā, kur šobrīd dzīvo lielākā daļa no atbraukušajiem.