Gāzes sprādzienā Saldus novadā cietusi vairākdzīvokļu ēka

Pēc postošā gāzes sprādziena Saldus novada Novadnieku pagasta vairākdzīvokļu mājā “Mežcieceres” pagājušas četras dienas. Šobrīd tiek apzināti postījuma apmēri, Valsts policijā ir sākts kriminālprocess par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu. Cietušās ēkas iedzīvotāji ir atraduši pagaidu dzīves vietas, bet kaimiņi no blakus mājas vēl šobrīd ar satraukumu atceras nesenos notikumus. 

Ir ceturtā diena kopš gāzes sprādziena “Mežciecerēs”, kad daļa ēkas ir burtiski sagruvusi. Par notikušo nelaimi joprojām vēstī dūmu detektors, bet pati ēka ir norobežota un teritoriju naktīs apsargā.

Pavisam ēkā bija 10 dzīvokļi, bet pastāvīgi apdzīvoti - pieci. Fiziski cietušie ir tā dzīvokļa saimnieki, kurā notika sprādziens. Viens no viņiem ir vidēji smagā, otrs - smagā stāvoklī. Ēkas iemītnieki par notikušo runāt nevēlējās, bet Novadnieku pagasta pārvaldē stāsta, ka visi ir atraduši, kur uzturēties - vai pie radiniekiem vai izmantojot Saldus novada pašvaldības piedāvātās iespējas. Vai un kad tie iedzīvotāji, kuru dzīvokļi sprādzienā cietuši mazāk, varēs atgriezties, vēl nav zināms, jo vēl nav sertificēta būvspeciālista slēdziena, bet Saldus novada būvvaldē atzīst, ka daļā dzīvokļu varēs atgriezties vien pēc pārseguma nostiprināšanas. Grūtības var sagādāt arī komunikāciju atjaunošana. Novadnieku pagasta pārvaldes vadītājs Gatis Krastiņš: “Kā jau tādās situācijās notiek, automātiski tiek atslēgtas visas komunikācijas. Šobrīd sliktākā situācija ir ar elektrību. Tā tika pievadīta pa gaisvada līniju no ēkas stūra, kurš ir cietis visvairāk. Iekšējās komunikācijas, visticamāk, ir stipri jāpārbūvē, tas pats attiecas arī uz ūdeni.”

“Mežcieceres” atrodas līdzās pagasta pārvaldes ēkai, arī kaimiņu māja ir pavisam tuvu. Viņi joprojām satraukti par piedzīvoto, bet suņuks Rūdiņš no visur pagalmā esošajiem stikliem sagriezis kāju. “Es skatījos televizoru, uzreiz tāds sprādziens, ka briesmas. Visi logi nodrebēja, suns izkrita no gultas, viņš man blakus gulēja, es televizoru skatījos. Domāju, ka skurstenis nokrita, bet tik šausmīgs nevarēja būt, tāds sprādziens,” saka kaimiņos esošās mājas iedzīvotāja Zigrīda Bieriņa.

“Šausmīgs sprādziens bija, es tagad zinu, ko nozīmē Ukraina. Es biju istabā iznākusi no dušas, taisīju vaļā skapi, meklēju kurpes. Istaba nošūpojās, atsprāga vaļā vienas durvis, otras durvis un ventilācijas šahta no vannas istabas izlidoja ārā,” stāsta kaimiņos esošās mājas iedzīvotāja Svetlana Uldriķe.

To, ka “Mežciecerēs” tā dzīvokļa, kurā notika sprādziens, saimnieki ir nonākuši dienestu redzeslokā, atzīst arī Saldus novada pašvaldības policijā. “Arī mums Saldū - kā daudzās pilsētās -ir vietas, kur cilvēki vairāk mīl iedzert, skaļāk mūziku klausīties. Mēs regulāri esam apsekojuši šo dzīvokli, dzīvesvietu, bet diemžēl, kā ir noticis, tā ir noticis, pilnībā to izskaust ir ļoti grūti,” atzīst Saldus novada pašvaldības policijas priekšnieks Ivars Naumanis.

Šobrīd Valsts policijā ir uzsākts kriminālprocess, lai noskaidrotu patiesos lietas apstākļus, kāpēc notika sprādziens. Viena no versijām - neuzmanīga rīcība ar gāzi, kā rezultātā notikusi tās noplūde.

Krimināllikumā par šādu neuzmanīgu rīcību, kad ir bojāta vai iznīcināta sveša manta un radīts apdraudējums cilvēku dzīvībai vai iestājusies cilvēka nāve, bargākais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem. 


#SIF_NVZ2022