Grāmatvežus satrauc gaidāmā nodokļu reforma

Kļūdas grāmatvedībā, stress uzņēmējiem un visiem, kuriem jāsaskaras ar Valsts ieņēmumu dienestu un atskaišu dokumentiem - tā situāciju par valdības vēlmi mainīt nodokļu sistēmu gada nogalē raksturo grāmatveži. Tikmēr Finanšu ministrijā mierina, ka pēc nodokļu reformas pieņemšanas grāmatvežiem būs pieejamas konsultācijas.

Atminoties iepriekšējo gadu pieredzi, pieredzēti pat gadījumi, kad gaidāmās nodokļu izmaiņas pēdējā brīdī ir atceltas. Tas, protams, sajauc galvu gan pašiem grāmatvežiem, gan uzņēmējiem. 

Latvijas Grāmatvežu asociācijas pārstāve Lilita Beķere savos izteikumos ir skarba, norādot, ka no šī visa cietēju var būt vairāk kā ieguvēju. Domājot par ilgi aprunāto autoratlīdzību līgumu viņa pauž nesapratni, kāpēc valsts nespēj tikt galā ar krāpniekiem, jo likumā par sociālo apdrošināšanu un autoratlīdzības likums ir skaidri pateikts, kurā brīdī iespējams maksāt autora atlīdzību un kādi nodokļi jāmaksā. Lilitu māc bažas arī par grāmatvežu apmācību: “Jo mazāk laika paliek izprast, apdomāt, apmācīt, arī grāmatveži savus darbiniekus apmāca, jo lielāka iespēja, ka izdarīsim kaut ko nepareizi. Manuprāt, tas būtu tikai normāli, ja izmaiņas tiktu pieņemtas ar 1.jūliju, lai visiem būtu laiks sagatavoties. Lai saprastu formu, kādā mums no jaunā gada būs jāiesniedz atskaites, teikšu godīgi, tur kaklu var nolauzt”.

Nodokļu sistēma paliek arvien sarežģītāka, līdz ar to grāmatvežu darba slodze pieaug. Tas pats attiecināms arī uz valsts aparāta darbiniekiem, kuriem ar jauno gadu būs jāveic jaunas aprēķinu izmaksas.

Valsts ieņēmumu dienests no plašākiem komentāriem par jauno nodokļu reformu atteicās, aizbildinoties ar rakstisku atbildi, kuru iesūtījusi Valsts ieņēmuma dienesta pārstāve Evita Teice-Mamaja: “VID tomēr šoreiz atturas no komentāriem. Par plānotajām nodokļu izmaiņām vēl pārāk daudz neskaidrību, tādēļ šobrīd grūti jebko prognozēt par to piemērošanu”. 

Par jaunajām nodokļu izmaiņām Saeima varētu spriest jaunnedēļ. Tas arī būšot īstais brīdis, kad Finanšu ministrija būs gatava atbildēt uz visiem neskaidrajiem jautājumiem. Tās būšot konsultācijas, jautājums tikai - vai tās varēs iegūt visi grāmatveži un vai tas būs laicīgi. 

Nākamajā gadā lielākās plānotās izmaiņas paredz par vienu procentpunktu samazināt sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kas nozīmē, ka “uz rokas” paliks vairāk līdzekļu. Iedzīvotājiem bažas raisa arī alternatīvo režīmu nodokļu izmaiņas, kas saista pašnodarbinātos, mikrouzņēmumus un autoratlīdzībā strādājošos. Ņemot vērā, ka iedzīvotājiem ir daudz neskaidrību, tad Grāmatvežu asociācija aicina politiķus vienkāršot sistēmu."Mēģināt iekāpt nodokļu maksātāju kurpēs un saprast, kāda ir sadomāto nodokļu un atskaišu sistēmas patiesā piemērošana, kā lai nodokļu maksātājs tiek ar visu galā!", savu sašutumu turpina paust Latvijas Grāmatvežu asociācijas pārstāv Lilita Beķere.

Jābūt skaidrai nodokļu maksāšanas stratēģijai, kādas nozares gribam atbalstīt un no kādām maksātāju grupām var iekasēt naudu. Svarīgi būtu strādāt ilgtermiņā, nevis visu laiku likt ielāpus, norāda Grāmatvežu asociācijā.