Iesaistās maskēšanās tīklu veidošanā Ukrainas aizstāvjiem

Arvien lielāku atsaucību Latvijā gūst akcija ar nosaukumu “Elīzas”, kuras laikā brīvprātīgie veido maskēšanās tīklus Ukrainas aizstāvjiem. Tīklu sējēji atzīst, ka tas esot mazākais, kā varam palīdzēt Ukrainai, vienlaikus iesaistīšanās akcijā ir sava veida terapija novērst nomācošās domas un valdošo satraukumu par karadarbību.

Balveniete Dace Šulta līdz šim plašākā mērogā bija zināma kā adīšanas un šūšanas uzņēmuma valdes locekle, taču nu jau vairākas dienas Dace ap sevi pulcē brīvprātīgos, lai kopīgiem spēkiem darinātu maskēšanās jeb kamuflāžas tīklus Ukrainas aizstāvjiem. Atsaucība ir liela, katram te ir piemeklēts savs atbildīgais darbs – kāds griež nepieciešamos audumus strēmelēs, kāds tos sien tīklā. “Priekšzināšanām nekādām nav jābūt. Elementārs darbs. Lentīte jāpiesien klāt pie tīkla. Sazinājos ar savu radinieku – brālēnu –, kas ir militārists, kādam tam krāsojumam jābūt,” saka Dace Šulta, akcijas “Elīzas” koordinatore Balvos.

Liels maskēšanās tīkls top arī Balvu daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā, kur pie tā darbojas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Viņi cer, ka ar tīkla izveidi palīdzēs Ukrainas aizstāvjiem ne vien praktiski, bet vienlaikus ar katru iesieto mezgliņu nosūtīs arī labo domu spēku.

Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra vadītāja Iluta Bērziša: “Mani pārsteidz tā atbildības sajūta, tā uzņēmība, ko es redzu otro dienu, jo šajā dienas aprūpes centrā pilngadīgajām personām otro dienu valda klusums un ņipra darbošanās!”

Darbnīcas Balvos ir tikai mazs ķēdītes posms no kopējās maskēšanās tīklu veidošanas akcijas. Sākotnēji Latvijā to aizsāka tērpu dizainere Ieva Ādamsone uzreiz pēc tam, kad ieraudzīja medijos, ka tādu pašu atbalstu saviem karavīriem sniedz arī sievietes Ukrainā. “Tad, kad es to uzsāku, man tiešām nevienu brīdi neienāca prātā, ka tas varētu izvērsties tik plaši. Es nebaidos teikt, ka ir iesaistīti vismaz 1500 cilvēku. Tās ir skolas, tie ir dažādi kolektīvi, brīvprātīgie, uzņēmumi, kas ved, ziedo audumus,” stāsta Ieva Ādamsone, akcijas “Elīzas” organizatore.

Reaģējot uz straujo pieprasījumu, piemēram, Valsts vides dienests lēmis maskēšanās tīklu izgatavošanai nodot izņemtos nelikumīgos bezsaimnieka zvejas tīklus.

Pirmie maskēšanās tīkli no Latvijas uz Ukrainu jau nosūtīti. Lai iesāktais komandas darbs neapstātos, akcijas dalībnieki aicina ikvienu izrevidēt savu drēbju skapi, iespēju robežās noziedot kokvilnas apģērbu vai audumus zaļos un brūnos toņos.


#SIF_NVZ2022