Ilgas Madres piemiņas izstādē darbi no visas Latvijas

Ilga Madre ir tautas lietišķās mākslas fenomens – tautas daiļamata meistarei, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalierei šogad aprit 100, taču joprojām rokdarbu pamati tiek apgūti pēc viņas atstātajiem padomiem. Ilga Madre ir dzimusi Talsu pusē, tāpēc tieši tur aizvadīta vērienīgākā piemiņas izstāde, kurā apvienoti labākie darbi no visas Latvijas.

70 autori un 199 darbi, turklāt daļa vēl palikusi izstādes aizkadrā – tik iespaidīgi Talsos tiek atzīmēta Ilgas Madres simtā jubileja. Un izstāde ir pierādījums, ka latvietis parastais nemaz nav tik pelēks, kā reizēm daži domā. “Tur ir stūris, kur ir vairāk ar dabiskām krāsām krāsots. Te ir stūris, kur ieskanas kaut kas violets. Man aiz muguras ir sarkanīgais stūris. Tā kā krāsa šādās izstādēs spēlē ļoti lielu lomu,” saka Mārtiņš Heimrāts, izstādes mākslinieks.

Izstādes māksliniekam prasmīgi izdevies izkārtot citkārt tik grūti interesanti parādāmos rokdarbus, un īpašu akcentu piešķir koka knaģi, kas ir pēdējie, ko māksliniekam izdevies atrast vietējā veikalā. Fenomens ir ne tikai Ilga Madre, bet arī Talsu novads, jo tajā ir otrs lielākais kolektīvu skaits aiz Rīgas pilsētas. Tāpēc daudzi piemiņas izstādē redzamie darbi ir talsinieču veltījums Madres piemiņai. “Madre bija tā, kas iedeva visādus sīkus knifiņus, ko tu citur nekur nevarēji izlasīt. Es viņu uzskatu par savu darba audzinātāju,” atzīst Māra Mertena, Tautas lietišķās mākslas kolektīva “Nāmetiņš” vadītāja.

“Ilga Madre pie mums brauca un mācīja izšūšanu, adīšanu, vārdsakot, visus rokdarbus. Un mēs esam pateicīgi viņai. Tie ir ļoti smalki darbi,  nav daudzi, kas grib tik smalkus strādāt,” pauž Gunta Krišmane, Tautas lietišķās mākslas kolektīva “Dzīpars” dalībniece.

Ilgai Madrei bija raksturīgas milzīgas, prātam neaptveramas darba spējas. Daļa viņas zināšanu apkopotas grāmatās, kuras vēl šodien izmanto arī jaunās rokdarbnieces. “Ir vēl ļoti daudz viņas materiālu, kas ir zīmējumos saglabājušies, kur viņa pati ar roku, ģimenei gan piepalīdzot (es zinu, ka dēls palīdzēja daudz tiem materiāliem tapt). Kopētie materiāli, kas patiesībā dienasgaismu nav ieraudzījuši. Kas ir nodoti vienkārši no rokas rokā studijās. Tur ir tiešām labs materiāls, kuru vajadzētu celt gaismā un vienkārši lieku reizi atgādināt kā vecu labu patiesību,” saka Linda Rubena, Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāve.

Ilgas Madres zīmējumi saglabājušies arī Spāres rokdarbniecēm, kas tos izmantojušas izstādes darbu veidošanā.