Ja dārziņā iestādīti kartupeļi, badā nebūs jācieš

Latvieši kartupeli dēvē par savu otro maizi. Jau izsenis valda uzskats, ja piemājas dārziņā ir iestādīti kartupeļi, tad, lai kādi laiki nāktu, badā nebūs jācieš. Īstais tupeņu stādīšanas laiks ir maija sākumā, bet līdz tam vēl jāsarūpē katra audzētāja vēlmēm un vajadzībām piemērotākie sēklas kartupeļi. 

Rūpīgi pārlasīti un jau sagatavoti stādīšanas darbiem zemnieku saimniecības “Tēraudiņi” pagrabos Alojā glabājās dažādu šķirņu kartupeļi. Šeit satiekam arī kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības vadītāju Aigu Kraukli. Viņa gan norāda, ka līdz kartupeļu stādīšanai vēl vismaz pāris nedēļas. Zeme vēl ir auksta un slapja, tupenis tādā auksnē vien nīkuļos. “Ja kartupelis būtu uzlikt diedzēties un tam šeit būtu tas zaļais asniņš, tad to var likt par pāris grādiem vēsākā zemē. Ja ieliek ar tādu pagaru asniņu aukstā un slapjā zemē, liela garantija, ka tas asniņš nopūs, kartupelim viss būs jāsāk no jauna. Tāpēc labāk ielikt mazliet vēlāk, es nesaku vēlu, bet mazliet vēlāk, citādāk dzīvo kā pagrabā.”

Bet arī pagrabos kartupeļi jau pamazām mostas, tiem veidojas pirmie asni. Lai iegūtu labāku ražu, Aiga Kraukle iesaka sēklas kartupeļiem nolaust pirmo galotnes asnu, kurš atsevišķiem tupeņiem jau izteikti izveidojies. 

Lai pašu dārziņā audzētie kartupeļi tiešām izdotos un tos neapsēstu kādas slimības, eksperte iesaka vismaz ik pēc pieciem gadiem mainīt stādāmo materiālu. Tad bumbuļi augot būs spējīgi pretoties slimībām. Kartupeļu sēklas audzētāji Latvijā audzē ap 50 dažādu kartupeļu šķirnes. Aiga Kraulē audzēšanai mazdārziņos atlasījusi dažas iecienītākās. Viena no tām daudziem jau labi zināmā vidēji agrā šķirne “Vineta”. “Visi domā, ka “Vineta” tā jau ir latviešu šķirne, nē, tā ir vācu šķirne. “Ļoti sen pie mums Latvijā. Kā var atšķirt, tas ir apaļš kartupelis, tam ir viegla, tīklaina miza. Otra no tādām iecienītām šķirnēm ir “Bellarosa”. Raksturojas ar ļoti lieliem bumbuļiem. Vēl šajā saimniecībā audzē Holandes šķirni “Esmee”, kas ir visiem labi zināmās “Lauras”, var teikt – “meita”, krustojuma rezultāts. Dzeltens un garens kartupelis. Tad no jaunajām šķirnēm šeit ir “Twister”, es nonosauktu par ļoti agru, ja bumbulis ir uzlikt diezēties, tad pirmo režu uz Jāņiem vartēs lūkāt. Un tad ir “Alouette”, kuru mēs dēvējam par Alojieti. Arī šķirnīte garena, savā ziņā līdzīga Esmei, mazdrusciņ atšķiras krāsa. Šī arī būs piemērota mazdārziņiem, jo neslimo ar lakstu puvi, taču tai sausās vasarās ir tā saucamā sausplankumainība.”

Iegādāties kvalitatīvu sēklas materiālu, Latvijā var pie kāda no kartupeļu audzētājiem, kuri ir oficiālie selekcionāru tiesību pārstāvji un attiecīgās kartupeļu šķirnes audzētāji. Tāpat ir arī zemnieku saimniecībās, kur audzē sertificētu kartupeļu sēklu. 

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju asociācijas vadītāja norāda, lai gan sēklas kartupeļus saimniecībās fasē noteikta apjoma maisos, mazdārziņu saimnieki jebkurā gadījumā var interesēties pie audzētājiem par iespēju iegādāties sev vēlamo sēklas kartupeļu daudzumu.



Foto: Freepik; ilustratīvs