Jāzeps un viņa brāļi Valmieras teātrī

Raiņa traģēdiju “Jāzeps un viņa brāļi” dēvē par vienu no skaistākajām lugām latviešu dramaturģijā. Tā ietver dziļus autora personības meklējumus. Šovakar šis iestudējums piedzīvos pirmizrādi uz Valmieras teātra pagaidu mājvietas “Kurtuves” skatuves. Izrādi radījusi spilgta radošā komanda Ineses Mičules vadībā. 

Raiņa lugas “Jāzeps un viņa brāļi” pamatā ir motīvi no Vecās derības. Tas ir stāsts par tēvu un viņa divpadsmit dēliem, no kuriem viens – Jāzeps – ceļ sapņu pilis par citādāku nākotni, kā tas dzimtā ir ierasts. 

Savu sapņu dēļ Jāzeps piedzīvo brāļu naidu, pazemojumu un cietsirdību. Taču vēlāk, nonākot mainītās lomās, Jāzepam nākas sevi pamatīgi lauzt. Izrādes režisore Inese Mičule norāda, izrāde iezīmē cilvēka divas pretējās puses – ļaunais un labais. “Vai ļaunais var izdeldēt labo? Var vai nevar, vai šie divi lielumi, šīs divas spēcīgās enerģijas var pastāvēt līdzās? Es nezinu, vai var, šķiet, ka nevar, bet uz to tiecās Jāzeps. Un tas ir tas mūžīgais jautājums.”

Jāzepu atveido Mārtiņš Meiers vai Aksels Aizkalns. Katrs no aktieriem radījis savu Jāzepa tēlu. Aktieris Aksels Aizkalns saka, ka darbs ar šo lugu viņam bijis zināms izaicinājums. Valmieras teātra aktieris Aksels Aizkalns: “Cenšos atrast šajā lomā arī sevi, ņemot vērā, ka Rainis meklēja sevi. Es, Rainis un Jāzeps – mēs visi draudzējamies un meklējam krustpunktu.”

Savukārt Mārtiņš Meiers saka, ka, sākot darbu pie iestudējuma, pat nenojautis, cik ļoti šajā izrādē nāksies sevi lauzt. “Ģimene, kura ir sadragāta un katram mums dzīvē gadās tāds lauziens, ka mēs nokrītam, kā tā piecelšanās pēc tam notiek.”

Izrādes vizuālo noformējumu veidojuši Reinis un Krista Dzudzilo. Viņi uz Valmieras teātra pagaidu mājvietas “Kurtuves” skatuves plašam aktieru ansamblim radījuši mūsdienīgu spēles telpu. Mākslinieki saka, ka scenogrāfijas pamatā ir arī individuālā dzīves pieredze. “To izpratni, kas rodas, kaut ko pārdzīvojot un pārtulkojot vizuālās zīmēs. Protams, vienmēr tas ir no teātra un no tā, kas ir Valmieras teātris, tajā skaitā šī “Kurtuve”. Otrs – aktieri jeb jaunie aktieri un aktieru daudzums, lai viņiem atvērtu telpu,” saka scenogrāfs Reinis Dzudzilo.

Jāpiemin, ka aktierim Mārtiņam Meieram pēc aizvadītiem 16 gadiem šī ir pēdējā loma Valmieras teātrī. Viņš uzsver, ka Valmieras teātris viņam vienmēr būs ļoti nozīmīgs. “Citreiz saka, mums no reģioniem iet projām cilvēki. Šinī reģionā es esmu uzaudzis, Valmiera man ir devusi tik daudz, ka es nekad dzīvē nebūtu iedomājies. Šis teātris šobrīd ir ļoti labā pašapziņas stāvoklī. Tā kā tā nav emocionāla niķošanās, ka kaut kas būtu sašūpojies, vienkārši ir jāiet savs ceļš.”


#SIF_MAF2023 | Foto: Krista Dzudzilo