Jēkabpilī demontē padomju pieminekļus

Latvija turpina atbrīvoties no padomju laika pieminekļiem. Šodien sākās padomju armijai veltītā memoriāla demontāža Jēkabpilī. Tiek nojaukts postaments, uz kura atradās pazudušais lielgabals, kā arī blakus esošās stēlas (stabs vai plāksne ar piemiņas uzrakstu) , kas veltītas deviņu Padomju Savienības varoņu piemiņai.

 Padomju lielgabala postamenta, kā arī Otrā pasaules kara memoriālā esošo stēlu demontāža Jēkabpilī notika nožogotā teritorijā. Situāciju kontrolēja gan Valsts policijas, gan Jēkabpils novada pašvaldības policijas pārstāvji. Aiz nožogojuma netika ielaisti arī masu mediji.

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis saka: “Tā ir šobrīd būvniecības zona, kur ļoti raiti un dinamiski notiek darbi. Protams, tā ir arī ažiotāža ap šo darbu. Tāpēc šobrīd viss ir nožogots, arī mēs neejam iekšā, jo tad ir jābūt atbilstoši ekipētam, visiem drošības līdzekļiem.”

Lielgabala postaments pēc demontāžas tika aizvests uz pašvaldības noliktavu, savukārt betona kolonnas nav plānots saglabāt – tās tiks drupinātas. Raivis Ragainis: “Tie ir betona gabali. Tiem nekādas vērtības nav, bet bareljefu plāksnes ar uzrakstiem šobrīd tiek vestas uz noliktavu, lai pēc tam saprastu, vai atdodam muzejam. Muzejs ir lūdzis, lai mēs varētu atdot viņiem, vai arī mēs taisīsim skiču projektu un liksim Varoņu ielā, kur ir kapi.”

Tā kā pastāv iespēja, ka zem postamenta, uz kura agrāk atradās lielgabals, ir apbedīti Sarkanās Armijas karavīri, paredzēta arī zondāža, kas notiks sadarbībā ar Brāļu kapu komitejas pārstāvjiem. Ja tiks atrastas kādu personu mirstīgās atliekas, tās tiks nodotas pagaidu glabāšanā Brāļu kapu komitejai, kamēr tiks veikta pārapbedīšana. Tā paredzēta Jēkabpilī, Varoņu ielas kapos.


#SIF_NVZ2022