Jēkabpilī sniega izvešana par vienu nakti varētu izmaksāt nepilnus 2000 eiro

Nedēļas laikā Jēkabpilī izveidojusies viena no biezākajām sniega kārtām Latvijā, vietām sasniedzot 25 centimetru biezumu. Lai tiktu galā ar sniega daudzumu, pilsētā ir uzsākti sniega izvešanas darbi. Tie gan izmaksā dārgi, tādēļ ne visas pašvaldības Latvijā izvēlas šādu metodi.

Sniega izvešanu Jēkabpils pilsētā veic nakts stundās, kad ir daudz mazāka satiksmes plūsma. Darbā iesaistītas piecas tehnikas vienības, un prioritāri no sniega vaļņiem tiek atbrīvotas teritorijas pie izglītības iestādēm, autobusu pieturvietām un citviet, kur sniegs rada apdraudējumu gan gājējiem, gan autovadītājiem. Darbu veicēji gan uzsver, ka process ir dārgs un neatmaksājas. Kā ReTV atzīst SIA “Jēkabpils pakalpojumi” būvinženieris Aigars Začests: “Dārgāks ir tas, ka, piemēram, darbinieki nakts stundās strādā, kas ir papildus samaksa nevis kā parasta darba diena, bet nakts stundas. Tehnikas vienības, amortizācija. Tas lietderības koeficients – ja par to pašu līdzekli vasarā var kaut kādus trotuārus nobruģēt, noasfaltēt, salabot, kur tu redzi rezultātu, kas ir ilgstošs, tad šinī gadījumā mēs izvedam sniegu, kurš pēc tam izkūst.”

Lēmumu par sniega izvešanas nepieciešamību pašvaldība pieņēma, reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām par apgrūtināto pārvietošanos pilsētā. Sētniekiem un traktoriem tīrot ietves un ielas, gar malām daudzviet sastumti tādi vaļņi, kas traucē pārvietoties.

Vietvarā skaidro, ka vēl notiek sarunas ar kapitālsabiedrību par galīgo cenu, ko noteiks pēc izvestā sniega daudzuma. Kā norāda Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija): “Par kubikmetru, kas bija iepriekš noslēgts, bija, ja nemaldos 12 eiro, bet es pieņemu, ka tas bija domāts par lieliem gabaliem un maz sniega, bet pie šī sniega daudzuma es domāju, ka tam nevajadzētu pārsniegt 5 eiro par kubikmetru, man tāda sajūta, cik parēķināju galvā, cik varētu izmaksāt šāda tehnika, alga, degviela un tamlīdzīgi. Mēs šobrīd pārrēķinām šos ciparus, jo pretējā gadījumā tā ir šausmīga nauda, kas jātērē, lai aizvestu sniegu.”

Pagājušajā naktī no Jēkabpils tika izvesti 380 kubikmetri sniega, tātad gadījumā, ja cena paliks aptuveni pieci eiro par kubikmetru, tad sniega izvešana par vienu nakti pašvaldībai izmaksās gandrīz divus tūkstošus eiro. Tieši lielo izmaksu dēļ daļā citu pilsētu sniegu pagaidām neizved, piemēram, Madonā, kur šonakt reģistrētais sniega segas biezums ir 23 centimetri, sniegu plāno izvest tikai galējas nepieciešamības apstākļos. Savukārt Jēkabpilī šogad paredzēts turpināt izvest sniegu arī nākamajās naktīs, bet to plānots darīt nevis visās ielās, bet tikai vietās, kur sniega vaļņi rada lielāku apdraudējumu.


Foto: Vidusdaugavas TV