Joprojām mēslo mežos

Nepatīkams pārsteigums Ziemassvētku rītā – tā svētki iesākušies Mārim Bērziņam no Brocēnu novada. Apsekojot savu mežu, ieraudzījis, ka kaimiņa meža ceļš aizbērts ar atkritumu kaudzēm: plastmasas iepakojumi, čeku ruļļi, pavadzīmes.

Atkritumi bija sakrauti maisos vai tāpat izbārstīti. Nekavējoties tika ziņots pašvaldības policijai un Valsts vides dienestam, kas informāciju pārsūtīja Brocēnu novada pašvaldībai. Kopā ar policiju apsekotas vēl vietas, kur nereti cilvēki mēdz piegružo - pavēries baiss skats.

Tāda veida pārsteigumi atklāti vēl trīs vietās. Izbērti bija vienādas izcelsmes atkritumi aptuveni 200 m3 apjomā, kas iegūti no veikaliem vai sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, lai gan lielu daļu no tiem bez maksas varēja pārstrādei nodot turpat Brocēnu novadā. Ar aktīvu meža īpašnieka palīdzību šobrīd noskaidrota gan vieta, no kuras atkritumi izvesti, gan tie, kas to darījuši. Jāpiebilst, ir uzsākta administratīvā lietvedība.

Latvijas mežos šādas situācijas nav retums. Akciju sabiedrībā “Latvijas valsts meži” (LVM) atklāj, ka mazinājies mežos izmesto lielgabarīta un industriālo atkritumu apjoms, taču mājsaimniecības atkritumi pieaug. Pērnā gadu statistika vēl nav apkopota, bet vēl gadu iepriekš tie bija ap 6000 m3 nelegāli izmestu atkritumu.

Māris Bērziņš, meža īpašnieka pārstāvis, atzīst, ka ir skumji, ka jāredz pārkāpumi un tie jānovērš. Viņš uzskata, ka vienam īpašniekam esot bezcerīgi kaut ko panākt.

Fiziskai personai par šādu nodarījumu piemērojams sods no 50 līdz 750 eiro, taču juridiskai - no 250 līdz 1500. Tomass Kotovičs, LVM Komunikācijas daļas vadītājs, uzsver, ir gadījumi, kad izdodas atkritumu izmetēju identificēt, tad pats pārkāpējs arī izdarīto novērš. Arī šai situācijā piemēslotāji to solījuši izdarīt līdz nedēļas beigām.