Kokapstrādes meistars jau četrpadsmit gadu vecumā

Četrpadsmitgadīgs kokapstrādes meistars - tā varētu raksturot Edvardu Vītoliņu no Limbažu novada. Jau deviņu gadu vecumā puisis sev izdarinājis gultu. Šobrīd viņa sapnis ir iegādāties kombinēto ēveli, lai attīstītu savu talantu.

Edvards Vītoliņš ar kokapstrādi aizraujas jau kopš mazotnes - deviņu gadu vecumā paša spēkiem tapusi koka gulta, savukārt šobrīd četrpadsmitgadīgais meistars apgūst koka virpošanu, veidojot dekoratīvas ozolzīles un dažādus koka traukus. “Pagājušā ziemā man nopirka koka virpu, mani mācīja un iedrošināja brālēns Ingars. Tāpat visu ziemu es mācījos, kamēr kaut kas sanāca. Šobrīd es vairāk taisu savu darbnīcu, kur novietot savu virpu, tāpat visus darba galdus, tad jau pievērsīsies atkal vairāk virpošanai,” saka Edvards Vītoliņš, jaunais meistars.

Jaunas zināšanas Edvards apgūst gan no pamācību video internetā, gan pie kokapstrādes tehnologa Andra Ķezbera. “Viņš atnesa, atvedis līdzi somu, rāda, ko viņš ir savirpojis. Viņš krāmē ārā, tur kādi pieci, seši darbi. Es galīgi mēms paliku. Es teicu: “Puika, tu tiešām pats to?” Viņš saka - jā. Viņš ir tāds kluss, bet darbīgs. Man viņš ļoti iepatikās kā nākamais meistars. Es jau Ievai, vadītājai, teicu, ka prom no novada viņu nedrīkst laist. Lai viņš izmācās, lai mācās, viņam jābūt te ir savā vietiņā.. tās ir zelta rokas.”

Skolotājs atceras - jaunieša entuziasms bijis tik liels, ka strādāts līdz vēlam vakaram un pēdējam autobusam uz mājām. Šobrīd puisis ir biedrības “Eņģeļa sirds” projekta “Spārno talantus” dalībnieks. Ar projekta palīdzību iecerēts iegādāties kombinēto ēveli, lai turpinātu jaunā talanta attīstību. “Mēs biedrības vārdā, protams, sakām lielu, lielu “paldies” katram cilvēkam, kas ir noziedojis gan laiku, gan naudu, gan atbalstu. Mums ir arī ēvele, kuru mums ir vairāki cilvēki solījuši palīdzēt dabūt, šobrīd tīri tehniski kārtojam šos jautājumus. Saziedoti ir 2229 eiro. Šis te ziedojums - netiks tā naudiņa iztērēta uzreiz. Tā naudiņa tiks iztērēta pakāpeniski - vai tās būs kādas apmācības, vai tas būs kāds instruments, kas jaunajam cilvēkam trūkst,” pauž Ieva Duļevska, biedrības “Eņģeļu sirds” pārstāve.

Ieva Duļevska ReTV stāsta, lai atbalstītu Edvarda talantu, pieteikušies arī vairāki kokapstrādes uzņēmumi, kas var ziedot dažādus koka atgriezumus. Biedrības pārstāve uzsver, ka šī nav tikai vienreizēja palīdzības sniegšana. Jaunajiem talantiem tiek sekots līdzi līdz pat vidusskolai. “Galvenais mērķis mums ir palīdzēt atrast lauku reģionu skolām talantīgus bērnus, motivēt viņus, attīstīt savus talantus. Protams, arī palīdzēt bērniem izglītoties savā jomā, ar ko viņi ir varbūt izvēlējušies savu nākotnes dzīvi saistīt. Faktiski mēs ieguldām izglītībā,” pauž Ieva Duļevska.

Neskatoties uz lielo aizraušanos ar kokapstrādi, arī Edvarda galvenais mērķis ir vispirms iegūt izglītību. 


Foto: Freepik