Konditorejas uzņēmumā “Adugs” konstatē cilvēktirdzniecību

Aizdomās par cilvēku tirdzniecību aizturēta organizēta grupa trīs cilvēku sastāvā, tostarp Līvānu konditorejas izstrādājumu ražotāja “Adugs” īpašnieks Jāzeps Zukuls. Policija, reaģējot uz saņemto informāciju par piespiedu darbu, noskaidrojusi, ka uzņēmumā ilgstoši ekspluatēti vairāki trešo valstu pilsoņi, kuri saņēmuši gan mutiskus draudus, gan fiziski ietekmēti.

VP Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts telefonintervijā atklāj, ka darbinieki nodarbināti legāli – sakārtotas gan vīzas, gan darba atļaujas, tomēr par savu darbu viņi nav saņēmuši atbilstošu samaksu.

Noskaidrots, ka uzņēmuma vadība pie katras izdevības darbiniekus sodīja par dažādiem izdomātiem vai neizdomātiem pārkāpumiem. Izvēlētais soda mērs bija piespiedu parādsaistības, kuras darbiniekiem nācās atstrādāt.

Armands Lubarts norāda, ka pašlaik cietušie transportēti uz drošāku vidi, viņiem sniegta pilna rehabilitācija un nepieciešamais atbalsts, kas mūsu valstī pienākas cilvēktirdzniecības upuriem.

Tikmēr Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle telefonintervijā atklāj, ka pašvaldība nav saņēmusi sūdzības vai iesniegumus uz izskanējušo apsūdzību. “ Tas, ka viņiem bija viesstrādnieki, to mēs zinām, jo uzņēmums ir liels darba devējs – apmēram 300 darbinieku. Protams, ka ar vietējo darbaspēku viņiem nekad nav pieticis”, norāda Kraukle.

Uzņēmuma “Adugs” valdes priekšsēdētājam Jāzepam Zukulam, kurš tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, tiesa piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu. Abi pārējie grupas locekļi, kas bija apcietināti, tagad atbrīvoti pret drošības naudu.

Izmeklēšanas gaitā pārmeklēti arī 22 objekti un kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda, dārglietas, munīcija un citi priekšmeti, kuriem varētu būt lietisko pierādījumu nozīme kriminālprocesā.

Tikmēr “Adugs” advokāte Viktorija Jarkina pauž uzskatu, ka pret uzņēmumu varētu būt noticis reiderisma mēģinājums no konkurentu puses. Savukārt vairākas mazumtirdzniecības veikalu ķēdes pēc izskanējušās informācijas par cilvēktirdzniecību apturējušas sadarbību ar konditorejas izstrādājumu ražotāju.