Lai kaut kas mainītos – jādara pašiem!

Lai kaut kas notiktu, iniciatīva jāuzņemas pašiem. Ar šādu apņēmību pirms trim gadiem Jaunolaines aktīvākie iedzīvotāji dibināja biedrību “Jaunolaines attīstībai”, lai kopīgi sev apkārt esošo vidi veidotu arvien patīkamāku un interesantāku. “Biedrība ir nosacīti kā platforma, kur jebkurš iedzīvotājs var nākt ar savām iniciatīvām un kopīgi darboties, vai pat spēlēties. Jo arī šī tirdziņa ideja, tā ir kā spēle. Nu, ja mums ienāk prātā – taisām mini zoo! Mēģinām. Taisām foto stūri – aiziet, taisām! Tātad tā doma ir, ka savas radošās idejas mēs caur biedrību varam mēģināt realizēt.”, Anda Šarkovska, biedrības “Jaunolaines attīstībai” valdes priekšsēdētāja.

Šādi sanākot kopā, idejas bieži vien mēdz rasties daudz un dažādos virzienos, bet, lai šajā radošajā lidojumā nenovirzītos no mērķa biedrība izstrādājusi attīstības stratēģiju. “Tas sakrita ar laiku, kad bija iespēja pieteikties aktīvo iedzīvotāju fonda projektu konkursam par kapacitātes celšanu. Un tā radās projekts “Mēs fokusēti, saliedēti un redzami”. Praktiskais darbs bija vairāku mēnešu garumā. Tas pirmais, ko mēs izdarījām - uz papīra salikām stratēģiju. Un tas ir diskusiju un domapmaiņas rezultāts. Īstenībā diezgan garš process, bet rakāmies, rakāmies līdz sapratām – darām to mēs ar prieku un to, ko patīk darīt. Un ja mēs gribam darīt visu ko, tad arī darām!”, stāsta Maija Bebre, biedrības “Jaunolaines attīstībai” valdes locekle.

Turoties pie nospraustā mērķa jeb izstrādātās stratēģijas, arī tapuši šajā dienā svinētie Koprades svētki, jo šādu kopā būšanu ciematā izbauda ikviens. “Mēs esam foršs ciemats ar gandrīz 3000 iedzīvotāju. Man liekas, tas ir pietiekami labs skaits, lai tiem iedzīvotājiem taisītu kaut ko foršu, atsevišķi viņiem domātu. Un, tāpēc ir tāds tirdziņš, ka cilvēki var atnākt, atpūsties, pavadīt laiku ar ģimeni, pabaudīt pusdienas, nopirkt kaut ko foršu un, ka nav jāskrien kaut kur tālu.” atzīst Laura Zīverte, biedrības “Jaunolaines attīstībai” valdes locekle.

Tam piekrīt arī jaunieši, Rihards un Samanta, kas ne tikai priecājas par svētkiem, bet kā brīvprātīgie darbojas biedrībā un ar lielu entuziasmu iesaistās aktivitāšu rīkošanā. Viņi uzskata, ka šādu pasākumu organizēšana noteikti ir tas, ko Jaunolainē vajag turpināt praktizēt: “Vajag vairāk šādus pasākumus, jo tajos var ļoti labi pavadīt laiku. Protams, vajag iesaistīt arī jauniešus, lai pasākumi kļūtu populārāki, lai jaunieši varētu šeit darboties un viss notiktos!”, stāsta Rihards Atvars, kurš darbojas kā brīvprātīgais biedrībā “Jaunolaines attīstībai”. Savukārt, Samanta Kalnrādzene, kura arī darbojas kā brīvprātīgā biedrībā “Jaunolaines attīstībai” piebilst: “Līdz šim Jaunolainē šāda veida pasākumi norisinājās, manuprāt, vienu reizi gadā. Taču, ja tādi tiktu organizēti biežāk, arī vairāk cilvēku tajos gribētu iesaistīties.”

Lai veicinātu ciema iedzīvotāju vēlmi līdzdarboties, viena no biedrības īstenotajām aktivitātēm ir šāda: “Lai mūsu biedri ir aktīvi mums vajag atrast veidu, kā viņus informēt par dažādām līdzdalības formām. Kā iesaistošā veidā parādīt, ka jebkurš no mums var būt daļa no biedrības. Jebkurš no mums var būt aktīvs. Piemēram, tā var būt naudas ziedošana iniciatīvas īstenošanai. […] Kad cilvēks saprot – es nopirku, kā šodien, maisiņu, noziedoju piecus eiro un rekur, te ir soliņš (red. – pagājušajā gadā biedrība vāca naudu jauna soliņa uzstādīšanai). Tas ir veids, kā varam palīdzēt notikt idejām.” norāda Anda Šarkovska, biedrības “Jaunolaines attīstībai” valdes priekšsēdētāja.

Līdzdalības formas var būt dažādas, bet tikai sākot kaut ko darīt, šo darīšanas impulsu ir iespējams nodot tālāk, paveicot lietas, kas priecē ikvienu. Plānots, ka ar Koprades svētku svinēšanu, tirdziņu rīkošana Jaunolainē tikai sāk savu sezonu, nākamais gaidāms jau tuvojoties Līgo svētkiem. Savukārt, par biedrības “Jaunolaines attīstībai” organizētajiem pasākumiem un iniciatīvām plašāk iespējams uzzināt biedrības sociālo mediju kontos.