Latvietes Sandas stāsts, palīdzot ielu suņiem Šrilankā

Vairāk nekā divas nedēļas Sanda Bērziņa dzīvo Šrilankā, ik dienu tur palīdzot ielu suņiem. Tiem, kuriem nav ne saimnieku, ne māju. Sanda stāsta, Šrilankā ir apmēram trīs miljoni suņu, kuri dzīvo uz ielām. 

Brīvprātīgo programmā, kur Sanda palīdz suņiem uz ielām, kopumā viņa pavadīs trīs nedēļas. Sanda dzīvo Anglijā, bet programmai pieteicās un uz Šrilanku devās viena pati. Viņa stāsta, tas ir labs veids, kā iepazīt jaunus cilvēkus. Arī viņas ikdiena Anglijā ir saistīta ar suņiem, pati ir suņu saimniece. Strādāt par brīvprātīgo un kādam palīdzēt plānojusi jau sen. “Suņi man ir ļoti mīļi, tāpēc izdomāt, kam es gribu palīdzēt, bija diezgan vienkārši. Ierakstīju “Googlē” “suņu brīvprātīgās programmas”, tieši šī uzlēca manos meklējumos. Es pieteicos un domāju – nē, es braucu un palīdzēšu.”

Ikdiena, dzīvojot Šrilankā, ir dažāda. Tāpat arī pienākumi, piedaloties programmā, lai palīdzētu ielu suņiem. Jāsagatavo krietns daudzums ēdiena, jāpabaro suņi, kuri atrodas patversmē netālu no programmas dalībnieku mītnes vietas. Suņi ir jāmazgā un arī jāaprūpē. “Tad, kad tas ir izdarīts, mēs dodamies tuktukā, kas ir vietējais mocītis. Mēs ar ēdienu uz ielām, barojam visus sunīšus, kas šeit ir. Sunīši šeit jau ir pieraduši, viņi zina, ka braucam. Kā mēs braucam pa ielām, tā mēs paskatāmies atpakaļ, mums suņi skrien no visām pusēm pakaļ, jo viņi zina, ka brauc ēdiens. Katru dienu tiek pabaroti aptuveni 60 suņi,” stāsta Sanda. 

Bieži vien rodas priekšstats, ka ielu suņi ir agresīvi un kož, tomēr Sandas pieredze norāda uz pretējo. “Sunīši visi ir ļoti, ļoti mīļi. Viņi nav tādi kā – vienmēr ir ir stereotips, ka suņi šajās valstīs ir agresīvi, kož. Nekas tāds, neko tādu es neesmu piedzīvojusi.” 

Pieredze Šrilankā ir pacilājoša, bet arī ļoti smaga. “Redzēt to, kas šeit notiek, ir ļoti grūti. Katru dienu mums uzrodas ik pa vēl vienam sunītim. Daži sunīši ir ļoti sliktā stāvoklī, uz ko ir ļoti noskatīties, un tu zini, ka tu vari tikai viņus pabarot.”

Tomēr, neskatoties uz grūtībām, Sanda norāda, ka brīvprātīgais darbs ar suņiem Šrilankā noteikti nav pēdējais.