Lielzeltiņos vēro zvaigznes, planētas un galaktikas

Vērot zvaigznes un iepazīt gan tuvākus, gan tālākus debesu ķermeņus jau vairākus gadus iespējams Talsu novada Balgales pagasta “Lielzeltiņu” observatorijā, kur saimnieko Sergejs Kļimanskis ar ģimeni.

Šis gads jau paspējis paspīdēt ar vairākām spožām debesu parādībām, kas tika vērotas arī “Lielzeltiņos”. Tikko debesis vairākus vakarus iekrāsoja ziemeļblāzmas. Februāra sākumā zemei pietuvojās komēta C2022 E3 (ZTF). Kļimanskis stāsta: “Daži cilvēki lielījās, ka ar neapbruņotu aci redzēja, bet tur tomēr vajadzēja binokli vai teleskopu. Nesen bija Venēras un Jupitera konjunkcija, kad divas planētas vai divi debesu ķermeņi saiet kopā – saucas konjunkcija –, tāda parādība, ko var pat neapbruņotu aci redzēt.”

Mazākais teleskops var apmeklētājiem krietni tuvāk parādīt mēnesi, kā arī dažādas mūsu saules sistēmas planētas: Marsu, Jupiteru, Saturnu. Ja agrāk zinātnieki vairāk paļāvās uz saviem novērojumiem, cītīgi raudzījās teleskopos, veidoja debesu kartes paši un strādāja naktīs, tad mūsdienās ir mazliet citādāk. Kļimanskis: “Astronoms pa nakti guļ, tātad – vakarā ieprogrammēts aparāts, pievienots, protams, pie datora. Un pēc tam astronoms mierīgi var iet gulēt, visu šo programmu teleskops izpildīs pats. Jebkura astronomiskā observatorija ir sava veida laika mašīna. Tad, kad mēs skatāmies uz kaut kādu galaktiku, redzam gaismu, kas bija izstarota miljoniem gadu atpakaļ. Zvaigznes nedaudz tuvāk, bet arī gaismas gadi. Viens no tuvākajām zvaigznēm – Siriuss –, no tā gaisma nāk līdz mūsu zemei astoņus gadus ar ātrumu 300 000 km/s.”

Jāsaprot arī, ka kupolā esošais teleskops nav skatāms “ar acīm”, tomēr mazākā teleskopa palielinājums ir pat 200 reižu. Fototeleskopam palielinājuma nav – tam svarīgākais ir uztvertās gaismas daudzums. Kļimanskis: “Jo vairāk gaismas sakrāj lielāks instruments, jo dziļāk Visuma dziļumos varam ielūkoties.”

Sergejs Kļimanskis uzver, ka zinātne attīstās un mainās, tomēr jaunajiem astronomijas entuziastiem vēl esot ļoti daudz ko darīt. “Nevajag domāt, ka viss ir atklāts, viss jau pilnīgi zināms. Baltu plankumu ļoti, ļoti daudz. Darba ļoti daudz.”

“Lielzeltiņu” observatorija ir ne tikai iespēja tuvāk iepazīties ar Visumu, zvaigznēm un planētām, bet šeit atrodas arī muzejs, kurš veltīts talsiniekam Fricim Blumbaham – vienam no Latvijas pirmajiem astronomiem.