Liepājas reģionālajā slimnīcā Covid-19 pacientu antirekords

Liepājas reģionālajā slimnīcā sasniegts jauns stacionēto Covid-19 pacientu antirekords - 78 personas, kas ir pieaugums par 24 pacientiem nedēļas laikā. No ārstniecības iestādē esošajām 12 reanimācijas gultām, desmit aizņēmuši tieši Covid-19 slimnieki. Ņemot vērā slimnīcas jau iepriekš pausto, ka tuvāko nedēļu laikā ārstniecības iestādē varētu izvietot vēl vismaz 100 pacientus, visticamāk, nāksies ierobežot ambulatoros pakalpojumus.

Ja iepriekšējā Covid-19 pandēmijas vilnī Latvijā visai reti ārstniecības iestādēs tika stacionēti mazgadīgi bērni, šobrīd tas notiek regulāri. Šāda situācija ir arī Liepājas reģionālajā slimnīcā, kurā pagājušajā nedēļā tika ievietota māte ar tikai aptuveni 20 dienu vecu zīdaini. Abas personas labā veselības stāvokļa dēļ jau ir izrakstītas no slimnīcas, tomēr arī šobrīd ārstniecības iestādē stacionēts viens inficēts bērns. “Bērnu nodaļā ir divi izolatori, mēs ārpus šo izolatoru robežām pagaidām neesam izvietojuši pacientus, bet tie divi izolatori principā plus, mīnus ir piepildīti. Pārsvarā ar bērnu un nevakcinētu māti,’’ skaidro Edvīns Striks, SIA “Liepājas reģionālā slimnīca” valdes priekšsēdētājs.

Ja slimnīcā stacionētie bērni regulāri atveseļojas un viņu stāvoklis nepasliktinās, to nevarot teikt par vecākiem Covid-19 pacientiem. Šobrīd principā visi Liepājas slimnīcā stacionētie cilvēki nav vakcinējušies pret koronavīrusu, un, tā kā viņu slimības gaita ir ļoti neprognozējama, ārstēšanās process bieži vien ieilgst. Šobrīd papildus Infekciju slimību nodaļai, divas - rehabilitācijas un ķirurģijas - ir pārprofilētas Covid-19 pacientu vajadzībām, drīzumā var nākties to darīt ar vismaz vēl vienu nodaļu. “Liepājas slimnīcas kapacitāte atvērt vēl kādu papildus nodaļu tieši Covid-19 pacientu ārstēšanai kļūst arvien problemātiskāka, jo es neredzu iemeslu, kāpēc šie pacienti, kas tik bezatbildīgi izturas pret savu veselību, viņiem bija iespēja vakcinēties un izbeigt šo marasmu, un viņu dēļ cieš pacienti, kuriem ir nepieciešams medicīniskais pakalpojums. Kāds būs uzstādījums, vai nu tikai tā ir Covid-19 slimnīca, es nedomāju, ka mums būtu jāiet šis ceļš, lai arī cik tas izklausās šausmīgi, bet ir daļa cilvēku, kas ir izdarījusi savu izvēli piedalīties loterijā, kurā principā uzvarēt ir neiespējami,” saka Edvīns Striks.

Striks uzskata, ka valdības ieviestais “lokdauns” un tam sekojošie ierobežojumi ir nākuši krietni par vēlu, un vienīgais līdzeklis cīņā pret slimnīcu pārslodzi ir vakcinācija. Šobrīd Liepājā vakcināciju pret Covid-19 uzsākuši 58 % iedzīvotāju, pabeigusi puse. Pilsētas dome stāsta, ka joprojām daudzi cilvēki baidās par potes drošumu, tāpēc vakcinācijas aptveres palielināšanā liela nozīme esot ģimenes ārstu iesaistei. “Citādi ir grūti pateikt, kā vēl motivēt. Es domāju, ka šie pēdējo nedēļu rādītāji rāda - saslimstība izplatās ļoti strauji. Slimnīcu skaitļi runā paši par sevi. Slimnīcā pagājušā nedēļā no pieaugušajām personām neviena nav vakcinēta. Mēs redzam, ka vakcīna pasargā no smagas saslimšanas formas,’’ pauž Elīna Tolmačova, Liepājas pašvaldības Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja.

Savukārt Liepājas reģionālā slimnīca saistībā ar kritisko situāciju iestādē Covid-19 pacientu ārstēšanai ir piesaistījusi rezidentu palīdzību - kopumā astoņus topošos mediķus. Tāpat ir uzrunāta Rīgas Stradiņa universitāte, kas palīdz ar māsu asistentiem un ārstu palīgiem, taču, pēc ārstniecības iestādes vadības domām, ar to būs par maz, kā rezultātā prognozes par nākotni esot diezgan drūmas.


Foto: Freepik