“Manas jaunās mājas Latgale” viesis – uzņēmējs Edgars Kaļva

Edgars Kaļva kopā ar sievu atvēris jaunu kafejnīcu un atpūtas vietu ģimenēm ar bērniem Balvos. Paši ir vietējie – uzauguši šeit, pabeiguši Balvu valsts ģimnāziju. Ar sievu pat savulaik vienā klasē gājuši. Pats smej, ka agrāk pat mucis no dažādiem svētkiem, kad mammai bija jāpalīdz sagriezt rasolu, taču tagad ēdināšanas bizness ir viņa ikdiena. Ja sieva vairāk atbild par notiekošo virtuvē, viņa atbildība ir visas tehniskās lietas. 

Ikdienas darbā cenšas iespēju robežās sadarboties ar citiem vietējiem uzņēmējiem, taču, ja ārzemēs pieredzējis, ka sadarbība ir pašsaprotama, tad latviešiem tas vēl īsti līdz galam nav nostabilizējies kā norma. “Mēs viens uz otru skatāmies tā piesardzīgi – vai tu tiešām tā godīgi domā par mani un otrādi. Un tas ir svarīgi, lai latvietis ar latvieti tomēr sadarbotos vairāk un visādās nozarēs,” tā uzņēmējs. 

Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs stāsta, ka cilvēki, kas dzīvojuši ārzemēs, atgriežas uz dzimto vietu, kur iegūto pieredzi liek lietā, veidojot jaunus uzņēmumus Balvos, taču, runājot par jauniešiem, aina ir skaudrāka. Kad Balvus apciemoja Valsts prezidents, uz jautājumu, cik no jums plāno atgriezties, pozitīvu atbildi sniedza vien 10 procenti. Tomēr pašvaldības vadītājs akcentē: “Mēs neuzskatīsim par ienaidniekiem tos, kuri būs kaut kur aizbraukuši. Mums ir jāmaina pašiem domāšana, - nevis gausties par tiem, kuri izvēlējušies citu ceļu. Ja radīsim tādus apstākļus, kuri būs izdevīgi uzņēmējiem un jauniešiem, viņi paši atgriezīsies.” 

Biedrības „Latvijas Biznesa savienība” valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs, kurš pats arī vasarā bija apmeklējis šo konkrēto kafejnīcu, secina, ka pamatlietas ir apmierināts klients. “Ticība savai idejai, produkts, pakalpojums, degsme acīs un gala beigās klients, kurš nopērk pozitīvas emocijas un ir patiešām apmierināts un laimīgs, ir gatavs atgriezties un ieteiktu arī citiem - tā ir tā panākumu atslēdziņa.”

Kāpēc Edgars Kaļva ar ģimeni nepalika uz dzīvi Rīgā, atbilde skan vienkārši: “Mums ir svarīgi, ka mums blakus ir mūsu vecāki, vectēvs, ka mums ir blakus mūsu radinieki – mans brālēns, manas māsīcas. Mūsu lauki, kur vectēvs dzīvojis, kur vecmamma, aizbraukt ciemos. Kad parādās bērni, tad gribas parādīt šīs paaudzes – kur viņi dzīvo un kā viņi dzīvo. Tas veido tādu kā Latgales kultūras burbuli.” 

Skaties raidījumu otrdien, 10. oktobrī, plkst. 19.15 ReTV ēterā. 


#SIF_MAF2023