Mazajās slimnīcās atvērtas Covid-19 nodaļas

Saasinoties Covid-19 uzliesmojumam, Veselības ministrija vērsusies pie mazajām slimnīcām, lai tās atvēl nodaļas Covid-19 pacientu ārstēšanai. Kopš šīs nedēļas tās atvērtas Balvos, Ludzā, Tukumā un Limbažos. Ārsti izsakās skarbi – epidemioloģiskā situācija valstī attīstās sprādzienveidīgi, atvēlēto gultasvietu skaits jau aizpildīts.

Covid-19 nodaļas Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā ar 14 gultasvietām, savukārt Ludzas medicīnas centrā ar 15 atvēra šīs nedēļas sākumā, lai atvieglotu darbu lielākām reģionālajām slimnīcām, tostarp Rēzeknes slimnīcai, Covid-19 pacientu ārstēšanā. Kā Balvos, tā Ludzā atvēlētās gultasvietas tika aizpildītas jau pirmajās divās dienās. Ludzas medicīnas centrā gultasvietu kapacitāte varētu būt arī lielāka, taču būtiskākais šķērslis to nodrošināšanā ir mediķu trūkums. “Ziemas, pavasara periodā bija visas 30, šobrīd ir diezgan asas kadru trūkuma problēmas, tieši augstākā personāla, tieši ārstu trūkums. Tā kā to risinām, ceram uz rezidentu atbalstu, kas mums bija ziemā. Ja to atrisināsim – būs. Vēl 15 klāt, un es domāju, ka visas 30 nedēļas laikā būtu arī pilnas. Pieprasījums ir ļoti liels,” saka Juris Atstupens, SIA “Ludzas medicīnas centrs” valdes loceklis.

Galvenokārt abās ārstniecības iestādēs nonākušo Covid-19 pacientu vecums pārsniedz 60 gadu slieksni. Viņu slimības gaita vērtējama kā vidēji smaga. “Šie cilvēki pārsvarā ir jau ar hroniskām slimībām, un šis paveids tāpat kā iepriekšējais saasina šīs hroniskās slimības. Mums ir grūtniece, jauna sieviete. Viņai ir nepieciešams stacionārs, tāpēc viņa ir šeit. Viņa neatrodas mājās, viņa ir uzraudzībā, ginekologu uzraudzībā,” pauž Sigita Drubiņa, SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības” pediatre.

“Ir divi vakcinēti pacienti. Šie pacienti iestājās mums ar pilnīgi kādu citu kaiti. Tā ir hroniska saslimšana kāda. Un tranzītnodaļā atklājās, ka ir Covid-19. Simptomu nav, viņi ārstējas šeit, viņi ārstē tā kā savu citu saslimšanu Covid-19 nodaļā, tāpēc, ka viņiem ir šis tests pozitīvs,” stāsta Marika Jermaševiča, SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības” izpilddirektore.

Pašreiz nedz Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, nedz Ludzas medicīnas centrā dienas stacionāra, kā arī plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana nav pārtraukta. Ierobežota ir vien Terapijas nodaļas darbība Balvos, līdz ar ārsta terapeita dežūru nodrošināšanu Covid-19 nodaļā. “Mums nācās samazināt terapijas nodaļas gultas, līdz ar to terapeitiskajiem pacientiem būs jāvēršas kaut kur citur, ja mūsu nodaļa būs pilna. Viss darbs tagad ir uzlikts uz rezidentu, uz vienu no speciālistiem, kas arī tur bija, tas ir neirologs. Un papildu slodze, protams, ir arī dežūrterapeitiem. Arī ambulatorais darbs viss notiek, nu, līdz brīdim, kad, protams, tas varbūt tiks aizliegts,” saka Marika Jermaševiča.

“Šobrīd mēs mēģinām, cik ilgi būs iespējams, to arī darīsim – sniegt palīdzību gan Covid-19 pacientiem, gan arī hroniskiem, nu, tā teikt, ne Covid-19 pacientiem, tamdēļ ir pilnīgi divas pacientu plūsmas, kur šie pacienti nekrustojas, minimizēts risks arī caur personālu, kaut kādā veidā nodot infekciju. Turpinām arī sniegt palīdzību dienas stacionārā, veikt operācijas, lielākus izmeklējumus, nu, līdz, kā saka, redzēs, kā tālāk attīstīsies. Protams, pacientiem jārēķinās, ka liegti visvisādi apmeklējumi,” saka Juris Atstupens.

Līdztekus Balviem un Ludzai, šobrīd gultasvietu trūkuma dēļ Covid-19 pacientus nepieņem arī Ogres, Tukuma un Jūrmalas slimnīcās – vēsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.


Foto: Freepik