Mediķi jau steidz palīgā apsaldējumu dēļ

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) šajās dienās izsaukumi ir arī aukstuma dēļ. Iemesli dažādi – nepiemērots apģērbs, ielūšana ledū, būšana alkohola reibumā un mazkustīgums.

Inga Vītola, NMPD pārstāve, stāsta, ka gados vecāks cilvēks var zaudēt samaņu, arī apsēžoties uz soliņa un atpūšoties. Ja blakus nav kāds, kurš to pamanīs – var arī neizdzīvot.

Cilvēks aukstumu var nejust, ja ķermeņa temperatūra ir zemāka par normu. Ja rodas drebuļi, palēnināta domāšana, izmaiņas koordinācijā, steigšus ir jārīkojas. NMPD pārstāve pauž: “Ārējās daļas, kas ir deguns, ausis, zods, vaigi, kāju, roku pirksti - tās ir pirmās ķermeņa daļas, kas ir pakļautas apsaldējumiem. Ja pēc iešanas siltumā, sasildoties, paliek jutīgas un sārtas, tad nav ko uztraukties.”

Mediķu palīdzība nepieciešama, ja pēc sasildīšanās ar segu, siltu dzērienu, izmaiņu nav un jutīgums neparādās. Inga Vītola aicina parūpēties par mazajiem bērniem, jo viņi var nepateikt, ka no rotaļām sniegā ir mitri cimdi, slapji zābaki vai bikses.

Jāsaka, pēdējo divu gadu laikā šī ir aukstākā ziema - jāuzvelk piemēroti apavi, jaka, kā arī cepure, šalle un cimdi. Valmieras skautu vienības vadītājs Uldis Jansons uzsver, ka galvenais esot saģērbties tā, lai nav atkailinātas ķermeņa daļas - ne vienmēr ir nepieciešams pirkt speciālo apģērbu ar īpašām tehnoloģijām. Nepieciešama apakšējā kārta – elpojošs, mīkstāks apģērbs (vilna vai kokvilna), lai uzturētu ķermeņa temperatūru. Virskārtā – blīvāks audums, kas nelaiž cauri vēju.

Uldis Jansons piebilst, ka aukstā laikā mitrums ir vislielākais bieds. “Viena no kļūdām – mēs saģērbjamies pārāk silti. Un, kad mēs esam iesvīduši un paliekam miera stāvoklī, uzreiz sāksim salt.” Garākiem pārgājieniem ar pikniku finišā, Uldis Jansons iesaka paņemt līdzi kādu lieku jaku.

Tikmēr NMPD piebilst, ka, lai sasildītos, šādos gadījumos vispirms ir jānomaina drēbes, jāsasedzas, izņemot seju, un jāmalko cukurots dzēriens. Savukārt, ja cietušais ir bez samaņas – ķermeni berzēt nedrīkst.


Foto: Pixabay.com