Krīze Valmierā ģimenes ārsta dēļ

Paralizēta ir Latvijā lielākās ģimenes ārsta prakses darbība. Ārsts Juris Jakovins smagā stāvoklī atrodas slimnīcā - vairāk nekā 6000 pacientu veselības problēmu gadījumā jāmeklē cits ģimenes ārsts. Lai šiem cilvēkiem palīdzētu, nozīmēti četri citi ģimenes ārsti, kuri jau ir pārslogoti.

Ģimenes ārste Inga Grunte stāsta, ka nav iespējams pieņemt tik lielu cilvēku daudzumu, jo jau pašiem esot daudz darba – jāmeklē cilvēki, kas strādā. Viņa pieļauj, kas tie varētu būt pat divi, trīs. Tiek norādīts, ka savā praksē ģimenes ārste ir gatava pieņemt tikai bērnus, taču saņēmusi zvanus arī no pieaugušiem pacientiem no daktera Jakovina prakses. Viņa uzskata, ka Valmierā izvērtusies pamatīga primārās veselības aprūpes krīze.

Mediķe uzsver - viņa ir tiesīga cilvēkiem sniegt vienīgi konsultācijas, nevis izrakstīt, piemēram, valsts kompensējamos medikamentus vai nosūtīt uz speciālistu konsultācijām. “Ja tur specifiski medikamenti, vai viņiem valsts zāles vajadzīgas, man vajadzīgi kādi dokumenti.  Es arī pie e-veselības netieku, neredzu nekādus datus, tur nedrīkst iet skatīties, datu drošība, kas tur ir bijis,” pauž Inga Grunte.

Pie daktera Jakovina prakses satikts arī kāds kungs, kurš bija ieradies ar lūgumu pēc zālēm. Viņš nezināja, ko darīt – neesot nekādas informācijas, kā arī citiem ārstiem darba pietiek.

Nacionālais veselības dienests gan apgalvo - citi ģimenes ārsti varēšot izrakstīt medikamentus un nosūtījumus. Viņi arī atzīst, ka, lai krīze neizvērstos ilgstoši, daktera Jakovina vietā būs jāmeklē cits ģimenes ārsts.

Valmieras pilsētas pašvaldība apzinās situācijas nopietnību, tādēļ aicina cilvēkus būt atbildīgiem. Jāpiebilst, Valmierā esot reģistrētas 14 ģimenes ārstu prakses, tāpēc pašvaldībā cer, ka palīdzību nevienam neatteiks.

Jakovins bija ģimenes ārsts arī Rencēnos, tādēļ šī mazā ciemata iedzīvotājiem palīdzība ir jāmeklē Rūjienā. Jāpiemin, ka Rencēnos būs iespējams veikt arī Covid-19 testus.

Ģimenes ārsti, kuri šajā laikā aizvieto Juri Jakovinu, ikvienu pacientu, kuram nepieciešama ārsta palīdzība, pašam aicina ar izvēlēto ģimenes ārstu vispirms sazināties telefoniski. Tāpat ikvienam pieejams arī ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis, kas darbojas arī ārpus darba laika un brīvdienās.