Mediķi no Ukrainas gūst pieredzi Valmierā

Šonedēļ Vidzemes slimnīcā savas zināšanas rehabilitācijas darbā papildina 10 mediķi no Ukrainas pilsētas Trostjaņecas. Ārstniecības speciālistus galvenokārt interesē, kā organizēt rehabilitācijas procesu, lai palīdzētu Ukrainā ļaudīm, kuri karadarbības dēļ guvuši visdažādākās traumas. 

Ar pierakstu kladēm un pildspalvām rokās rehabilitācijas speciālisti no Ukrainas pilsētas Trostjaņecas šodien cītīgi izjautāja, kā strādā speciālisti Vidzemes slimnīcas rehabilitācijas nodaļā. Ukraiņu kolēģi nemitīgi uzdeva jautājumus gluži vai par katru vietējo mediķu soli darbā ar pacientu. 

“Mums ļoti interesē, kā strādā multiprofesionālā rehabilitācijas komanda, kāda tajā ir katra speciālista loma, kā viņi savā starpā sadarbojas, jo no tā ļoti lielā mērā ir atkarīgs, cik sekmīgs būs rehabilitācijas iznākums,” saka terapeite no Trostjaņecas slimnīcas Olga Nišinka.

Trostjaņecas pilsētas mēra vietniece Olena Volkova: “Ukrainā ļoti daudz cilvēku – ne tikai karavīri, bet arī civiliedzīvotāji –, kuri kara dēļ ir guvuši dažādas traumas. Kontūzijas, brūces, ievainojumus, kas prasa ilgstošu ārstēšanu, un pat ķermena funkciju izmaiņas. Ļoti daudziem cilvēkiem ir traumatiskas amputācijas, cilvēkiem ir jāspēj adaptēties savā jaunajā stāvoklī.”

Trostjaņecas pilsētas slimnīca drīzumā plāno atvērt modernu rehabilitācijas centru, lai palīdzētu karā cietušajiem ļaudīm. Kara sākumā pilsēta mēnesi atradās okupācijā un apšaudēs slimnīca tika gluži vai pilnībā iznīcināta. Pilsētas mēra vietniece Olena Volkova ReTV norāda, ka aizvien šeit dzirdamas apšaudes un lidojošo lādiņu svilpieni, tādēļ arī palīdzība karā cietušajiem pilsētā ir ļoti svarīga. “Šobrīd mēs jūtam, ka Ukrainā rehabilitācija ir ļoti aktuāla problēma. Ir ļoti daudz no kara cietušo. Cieš gan civilie iedzīvotāji, gan arī karavīri. Mums ir ļoti svarīgi pēc iespējas ātrāk izveidot savu rehabilitācijas sistēmu.” 

Vidzemes slimnīcas speciālitsi kolēģiem sniedza ieskatu, kā strādāt ar pacientiem pēc dažādām smagām traumām, pēc insulta, operācijām un kā sniegt ilgtermiņa rehabilitāciju bērniem un pieaugušiem ar dažādām smagām saslimšanām. Mediķi Ukrainas kolēģiem atklāj arī, kā Latvijā organizē rehabilitācijas procesu. SIA “Vidzemes slimnīca” Rehabilitācijas centra vadītāja Kristīne Matuka: “Viņu rehabilitācijas uzbūve ir citādāka, nekā pie mums Latvijā ir šobrīd. Līdz ar to mēģina smelties idejas, kā varētu būt efektīvāk realizējama rehabilitācija viņu iestādē.”

Ārsti no Ukrainas vēl norādīja, ka karā cietušajiem cilvēkiem ir svarīga ne tikai fiziskā palīdzība, bet arī psiholoģiskais atbalsts. Daudzi piedzīvo depresiju, nemitīgi ir stresa apstākļos. Tāpēc ukraiņi no īpaši novērtē jebkāda veida atbalstu šajos grūtajos apstākļos.