Meklē nomniekus Naukšēnu muižas kompleksam

Nu jau gadu Naukšēnos likvidēta sociālās korekcijas izglītības iestāde, vēsturisko muižas kompleksu ir pārņēmusi Valmieras novada pašvaldība. Kādreizējā skolas ēkā jau tuvākajā laikā darbu sāks privātklīnika onkoloģijas pacientiem. Tikmēr pārējās muižas kompleksa ēkas vēl gaida savus potenciālos nomniekus. 

Naukšēnu muižas kompleksa kādreizējā zirgu staļļa ēkā pašlaik notiek pēdējie darbi, lai jau tuvākajā laikā privātklīnikā palīdzību šeit sniegtu onkoloģijas pacientiem. Šī būs vieta, kur ar vēzi sirgstošos ārstēs, izmantojot integratīvās medicīnas sistēmas un metodes. SIA “Santa Monika” valdes loceklis Andris Garselis: “Ārstniecība ir unikāla, mēs vienīgie visā Ziemeļeiropā, tuvākā vieta ir Vācija, Šveice, kas kotējās augstu integratīvajā medicīnā.” 

Vēsturiskās telpas jau pielāgotas medicīnas iestādes vajadzībām un aprīkotas ar ārstēšanas procesām nepieciešamajām iekārtām. Garselis: “Šī ir pilna ķermeņa hipertermijas iekārta, kur cilvēkam mākslīgi tiek paaugstināta ķermeņa temperatūra līdz 39 grādiem. Kā mēs zinām, 38 grādi ir tas brīdis, kad cilvēka organisms sāk pašārstēšanās funkciju. Aktivizējot ķermeni, šinī stāvoklī mēs paralēli dodam nepieciešamās zāles, ko ārsts ir nozīmējis.”

Medicīnas pakalpojumus šeit nodrošinās ambulatori. Tāpēc cilvēkiem no tālienes un, iespējams, pat no citām valstīm, ārstniecības laikā būs iespējams apmesties kungu mājā jeb pilī. Kā norāda šīs vietas saimnieks Didzis Čākurs, privātklīnika iznomā tikai nelielu daļu no visa muižas kompleksa. Tā kopējā teritorija aizņem aptuveni 60 hektārus un ietvar 14 ēkas. Valmieras novada pašvaldības galvenā vēlme ir piesaistīt ilgtermiņa nomnieku stallim, muižas kungu mājai un ēkai, kur kadreiz atradās kopmītnes. “Pašvaldība pašlaik gatavo piedāvājumu uz nomāšanu, cerēsim, ka būs interese, jo var nomāt gan visu īpašumu, gan arī kādu atsevišķu īpašuma daļu. Nesen arī parādījās interese no viena akmeņkaļa, kurš varbūt kādu darbnīcu ierīkos. Skatīsimies, kā tas izskatīsies.”

Naukšēnos būstiski, lai arī turpmāk muižas komplekss ir atvērts un pieejams vietējai sabiedrībai. Tai pašā laikā ir svarīgi atrast ilgtermiņa nomnieku, kuram būtu redzējums, kā šo vietu nākotnē attīstīt. Naukšēnu apvienības pārvaldes vadītājs Jānis Zuments: “Ilgtermiņa doma arī pašvaldībai, ko piedāvāja darba grupa, kas šeit strādāja pāris mēnešus, ir piedāvāt muižu kā nedalītu īpašumu un ilgtermiņa nomu tādā plašākā turgū. Lai tas ir Latvijas līmenī, varbūt pat ārpus tā, jo šeit ir diezgan daudz ēku, arī liels zemes īpašums, te ir daudz iespēju, vajag tikai būt drosmīgiem ar oriģinālām idejām.”

Jāpiebilst, ka laikā, kamēr Naukšēnu muižā atrādās sociālās korekcijas izglītības iestāde komplekss ir labi uzturēts, ēkas ir tehniski ļoti labā stāvoklī. Zuments: “Pie dažādām institūcijām un pie dažādām iestādēm tas paralēli ir bijis arī kā tūrisma objekts, arī kā valsts nozīmes kultūras piemineklis. Pēdējos gados tā tiešām ir atdzimusi. No tā viedokļa domāju, ka mums tiešām ir iespēja cerēt, ka gan īstermiņa, gan ilgtermiņa nomniekiem par šo teritoriju būs interese.”

Uz jautājumu, ko darīt ar muižas kompleksu, aizvadītajā vasarā varēja atbildēt arī iedzīvotāji. Ļaudis galvenokārt vēlētos, lai šī vieta attīstās kā tūrisma un kultūras objekts.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023