Nav skaidrības par triju universitāšu nākotni

Par iespējamo universitātes statusa zaudēšanu satraukums pieņemas spēkā gan Jelgavā, gan Liepājā un Daugavpilī. Uzsākta kampaņa sociālajā medijā “Facebook”, vietējā pašvaldība gatavo vēstuli iesniegšanai Saeimā, kā arī uzsākta parakstu vākšana portālā “Manabalss.lv”. Uztraukums ir par kritēriju - zinātņu universitātē jāstudē vismaz 4000 studentu.

Daugavpils Universitātes rektore Irēna Kokina: “Šis vienīgais kritērijs mums pagaidām ir kā šķērslis, kuru mēs nevaram pārkāpt. Vismaz uz šo brīdi.”

Šis kritērijs vēl pērnvasar tika minēts kā iemesls trīs augstskolu - Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Daugavpils Universitātes, Liepājas Universitātes - vēlmē ciešāk sadarboties. Jelgavā tika parakstīts memorands par konsorcija izveidi. Pagājis pusgads, neviens no iesaistītajiem īsti nav apmierināts.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pauž: “Pirmais solis, kas uzreiz parādīja indikāciju, ka sarunas varbūt neiet tā, kā tām vajadzētu iet, ir jaunās programmas, ko augstskolas sniedza doktorantūrai. Tur mēs uzreiz redzējām un uzreiz vērsām uzmanību, ka nav iespējas, piemēram, Jelgavai un Daugavpilij tikai vienai attīstīt šo programmu, ja mēs runājam par konsorciju.”

Universitātes tikmēr vēlējās, lai ir otrādāk - sākumā jauns regulējums, tad konsorcija praktiskais piedāvājums. Konsorcijs, viņuprāt, izpaustos tā, ka, piemēram, Jelgavā akreditētu studiju programmu vai virzienu varētu realizēt arī Daugavpilī vai Liepājā.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere atzīst: “Mēs atdūrāmies visi pret to, ka šī sapratne un normatīvais regulējums principā nav attiecībā pret šo konsorciju. Jo pilnīgi nekādu atvieglojumu, ja šīs trīs universitātes gribētu strādāt kopā.”

Līdz februārim konsorcija padomei bija jāizstrādā vienota attīstības stratēģija, zīmols, konsorcija studiju programmu pārstrukturēšanas plāns, kā arī jāveic citi uzdevumi. Tas īsti nav izdarīts.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere: “Galvenā doma jau bija tāda, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vēlējās redzēt fizisku universitāšu apvienošanu. Tam šobrīd neviena no trīs universitātēm nav gatava, jo tas arī nebija mērķis. Mūsu mērķis bija strādāt kopā, lai izmantotu tos resursus, kas mums ir, efektīvāk.”

Noraidot ideju par apvienošanos vienā institūcijā, reģionu universitātes atsākušas diskusiju par 4000 studentu kritēriju. Daugavpils Universitātē šobrīd ir vien 2060 studentu, Liepājas Universitātē - mazāk par tūkstoti.

Gan IZM, gan universitātes cer, ka trešā Augstskolu likuma grozījumu lasījumā apspriedīs gan vienas, gan otras puses izpratni par konsorciju. Tikmēr katra no augstskolām turpina strādāt kā līdz šim - atsevišķi.


Foto: llu.lv