Nedēļas nogalē Vidzemē militārās mācības

Jau no rītdienas līdz pat svētdienai Vidzemē - Valmieras, Valkas un Smiltenes novados - norisināsies militāro mācību cikla “Namejs 2022” pavasara posma lauka taktiskais vingrinājums. Tā kā mācības būs ārpus militāriem poligoniem, iedzīvotājiem jāņem vērā, ka vietām iespējami trokšņi un pa autoceļiem pārvietosies karavīri un militārā tehnika. Mācībās piedalīsies aptuveni 1000 zemessargu un karavīru.

Lauka taktiskā vingrinājuma laikā Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde pārbaudīs tās bataljonu spēju veikt uzdevumus koncvencionāla militāra apdraudējuma gadījumā. Vairākos pagastos zemessargi un karavīri veiks aizkavēšanas un aizsardzības operācijas, patrulēšanas, ierīkos slēpņus, uzstādīs šķēršļus un pildīs citus mācību scenārijā noteiktos uzdevumus. “Mācības notiek visā Baltijas reģionā. Tieši tāds lauku taktiskais vingrinājums, kāds ir šeit, tik apjomīgs, ar tik daudz karavīru piedalīšanos, notiek tieši šeit Vidzemē un ar Vidzemes 2. brigādes zemessargu iesaisti. Mūs atbalstīs ar nosacītā pretinieka loma spēlēšanu, būs viena no NATO paplašinātās kaujas grupas rotām- kanādiešu karavīri. Mūs atbalstīs arī Zemessardzes 3. Latgales brigādes zemessargi,” saka Viktors Sazonovs, Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes operacionālās pārvaldes priekšnieks.

Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet nerada draudus cilvēku dzīvībai un veselībai. Labvēlīgu laikapstākļu gadījumā plānoti arī militāro lidaparātu lidojumi. Viktors Sazonovs: “Mācībās izmantosim arī mūsu aviāciju - gan mūsu, gan sabiedroto, kura lidos atļautos augstumos, bet maksimāli zemu, pietuvināti kaujas apstākļiem. Vidzemniekiem, gan pašiem mūsu karavīriem būs interesanti redzēt sabiedroto gaisa spēku tehniku un mūsu pašu aviāciju.”

Lai mācības varētu notikt ārpus militāriem poligoniem, ar aptuveni 450 zemju īpašniekiem veikta saskaņošana par zemes gabalu izmantošanu. Tā kā tās būs vērienīgas un norisināsies vairāk nekā 10 pagastos, ir liela varbūtība, ka iedzīvotāji sastaps zemessargus un karavīrus. Viktors Sazonovs: “Kad būs aktīvās darbības, atbalstā nāks arī Valsts policija, Koplietošanas ceļos un vietās, kur notiks aktīvā darbība, esam darījuši visu iespējamo, lai neviens netiktu pārsteigts, nesagatavots un lai visi būtu drošībā.” 

Tā kā ļoti būtisks elements karadarbībā ir cietušo ievainoto aprūpe, tad mācību laikā divos pagastos medicīnas rotas zemessargi izveidos arī mobilos ievainoto aprūpes centrus, lai trenētos glābt un apkopt ievainotos karavīrus.


Foto: seržants Ēriks Kukutis (Aizsardzības ministrija)