Novembris jeb “Movembris” – vīriešu veselības mēnesis

Jau tradicionāli novembra mēnesis tiek dēvēts par “Movembri” jeb ūsu vai vīriešu veselības mēnesi, kad visā pasaulē, tajā skaitā Latvijā, uzmanība tiek pievērsta tieši vīriešu fiziskās un garīgās labsajūtas veicināšanai. 

Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: “Tas būtiskākais aicinājums ir tas, ka tas nav negods vai tas nav nekāds pāri darījums, kad mēs šad un tad aizejam pie daktera. Veicam tehnisko apkopi, lai apskatās, kā viss ir! Jo vīri daudz strādā, daudz domā, daudz dara dažādas lietas, bieži arī par daudz kaut ko dara, tad arī sev tomēr ir jāpievērš kāds laiks.” 

Ir svarīgi iedrošināt un motivēt vīriešus savlaicīgi veikt veselības pārbaudes, tostarp arī profilaktiskās. Vidzemes slimnīcas urologs Dainis Vorps: “Latvija ieņem vienas no pirmajām trīs vietām šajā vīriešu veselībā, kad cilvēki reāli mirst no prostatas audzēja. Tad tas mērķis ir, lai uzrunātu vīriešus pievērsties veselībai daudz vairāk.” 

“Royal Dandy Barber Shop” īpašniece Sigita Norvele: “Dāmas jau ir tās, kas groza šos kaklus kungiem. Tātad – dāmas, neaizmirstam viņus aizvest uz aprūpīti!”

Ņemot vērā, ka prostatas vēzis ir visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā un tās ārstēšanai ir svarīga laicīga diagnostika, bieži vien ārsta palīdzību meklē jau brīdī, kad ir par vēlu. Vorps: “Nekas nav labāks par to, ka laikus atnāk pie tā ārsta, ir diezgan skumji noskatīties, kad cilvēks ir atnācis par vēlu un pagriezt laiku atpakaļ nevar, lai vai kā to gribētu.” 

Lai aktualizētu rūpes par veselību plašākai vīriešu auditorijai – Rūjienas senioru mājā aizvadīts vīriešu veselības un Latvijas patriotisma mēneša pasākums. Vorps: “Ja mēs skatāmies gadus 15 atpakaļ, masu medijos vispār nekā nebija, bija pāris raksti par vīrieti, par vīriešu veselību vai kaut ko tamlīdzīgu, bet tagad pēdējā laikā tā aktualitāte ir uzlabojusies.” Norvele: “Esam radījuši skaistuma darbnīcu, tātad viņus safrizējam, uzfrišinam ūsu un ļaujam šo dienu spožāk spīdēt. Redzot viņu sejās smaidu, prieku, tas dara gandarījumu.” 

Mūsdienās medicīna sniedz iespējas, lai jau savlaicīgi spētu diagnosticēt slimības, kuras ir ārstējamas. Vorps: “Vīrieši dažkārt ir egoisti, viņi domā, ka ar mani viss ir kārtībā, es jūtos labi, man nekas nekaiš, tas nav vajadzīgs. Bet aicinu visus vīrus padomāt par saviem bērniem, par saviem mazbērniem, jo šai slimībai nav izteiktu simptomu!” 

Vīrieši tiek aicināti vismaz reizi gadā aiziet vizītē pie ārsta, negaidot, kad parādās pirmās slimības pazīmes, lai tādējādi dzīvotu ilgu, kvalitatīvāku un veselīgāku dzīvi.Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023