Ogrē var saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas

Ogre ir viena no astoņām Latvijas pilsētām, kur no oktobra līdz pat decembra sākumam iedzīvotāji var saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas. Tās sniegt lielākoties izvēlēti pašvaldību sociālie dienesti, arī Ogrē. Kā skaidro dienesta juriste Katrīne Kondratjuka, iedzīvotāju interese ir liela. Pieraksts ir līdz pat novembra vidum. “Kad tikko tika palaistas pirmās reklāmas tīklos, aktivitāte bija nereāla, bija tiešām ļoti daudz pieteikumu, zvanījās ik pa stundai. Katru stundu tika saņemts vismaz viens vai divi pieteikumi. Man likās, ka oktobris jau viss pilns un vairs nav, ko piedāvāt.”

Lai ar daļu no jautājumiem var atrisināt arī konsultējot attālināti, piemēram, par to, kādus pabalstus iedzīvotājs var saņemt, juriste norāda, ka galvenokārt konsultācijas tiek sniegtas klātienē. Tām atvēlētas ir 30 minūtes, tāpēc viņa uzsver – tā kā tā ir pirmreizēja konsultācija, iedzīvotājiem ir svarīgi formulēt jautājumu. Kondratjuka: “Protams, cenšos vairāk ņemt klātienē, tā kā ir iespēja iepazīties ar dokumentiem un parunāties ar to. Klātienē un sarunas veidā arī ir var izprast problēmas būtību, jo reizēm ir tā, ka klienti saka pa telefonu vienu, bet patiesībā tā problēma ir kaut kas pavisam cits.”

Juriste norāda, ka var iedalīt trīs problēmjautāumus, ar ko iedzīvotāji vēršas pēc palīdzības. Laulības šķiršana, mantojuma lietas un nekustamais īpašums. “Pieņemsim, uzcelta ēka, kas pieder vienam īpašniekam, un nekustamais īpašums, uz kura tā ir, ir kādam citam īpašniekam. Kopīpašuma jautājumi, arī daudzdzīvokļu namu pārvaldīšanas jautājumi.” 

Bezmaksas juridisko konsultāciju sniegšana reģionos ir pilotprojekts. Kā skaidro tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere, tā mērķis ir paplašināt juridiskās palīdzības pieejamību un veicināt sabiedrības izpratni par nepieciešamību juridiskas problēmas risināt laikus.

Uzrunātie iedzīvotāji, kuri izmanto konsultācijas, gan no komentāriem kameras priekšā atteicās, norādot, ka šāds projekts vērtējams pozitīvi. Arī sociālajā dienestā atzīst, ka liela daļa jautājumu, ar kuriem vēršas pie jurista, ir ieilguši. Kondratjuka: “Tomēr ne visiem ir iespēja dabūt šo konsultāciju pie jurista. Mēs saprotam, tas maksā arī ļoti daudz, pārsvarā pēc statistikas, cik esmu novērojusi, ka potenciālie klienti, kas nāk, viņu ienākums nebūt nav tik augsts, lai varētu atļauties, teiksim, labu speciālistu palīdzību.”

Konsultācijas vēl līdz 8. decembrim pieejamas Aucē, Madonā, Kuldīgā, Liepājā, Ogrē, Siguldā, Mālpilī un Rīgā. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023