Otrie Virsdiriģentu godināšanas svētki Irlavā

Tukuma novada Irlavas pagastā aizvadīti otrie Virsdiriģentu godināšanas svētki, kuros piedalījās 18 virsdiriģenti un goda virsdiriģenti, kā arī 16 kori. Šādu tradīciju vietējie iedibinājuši, lai godinātu pirmo un otro Dziesmu svētku virsdiriģenta Jāņa Bētiņa piemiņu.

Dziesmu svētki jau izskanējuši, bet Tukuma novada Irlavā atkal pulcējas simtiem dziedātāju, lai kopīgi atcerētos Kurzemes pirmo Dziesmu dienu iniciatoru, kā arī pirmo un otro Dziesmu svētku virsdiriģentu, vēlāk arī goda virsdiriģentu Jāni Bētiņu. Tukuma novada koru virsdiriģents, pasākuma idejas autors Romāns Vanags: “Viens brīdis bija, kad sapratu, ka Bētiņš mums jāgodina Latvijas mērogā. Mēs nevaram būt apmierināti ar to, ka paši nodziedam kādus koncertus brīvdabā. 2018. gadā nācu ar priekšlikumu pie Latvijas Nacionālā kultūras centra, ka mums taču ir divi virsdiriģenti pirmajos svētkos. Indriķis Zīle Alojā, kur regulāri svin pirms Dziesmu svētkiem, man būtu laba sajūta, ja mēs to tradīciju iedibinātu arī Irlavā.”

Tad arī notikuši pirmie virsdiriģentu svētki, Jāņa Bētiņa pieminekļa pakājē iestrādāti pirmie virsdiriģentu plaukstu nospiedumi. Šoreiz savu rokas nospiedumu pagaidām ģipsī atstāja 15 Romāna Vanaga amata brāļi. Dziesmu svētku virsdiriģents Jānis Ozols: “Jocīgas sajūtas, teikšu godīgi, bet no otras puses – tās sajūtas ir kolosālas, jo būt kopā ar šiem kolēģiem un atstāt savu plaukstas nospiedumu... Es nekad mūžā nebūtu iedomājies, ka man kaut kas tāds būs jādara.”

Īpašais Virsdiriģentu godināšanas otro svētku dalībnieks ir komponists Aldonis Kalniņš, kurš šogad atzīmē savu 95. jubileju. Lai gan diriģenta lomā bijis tikai vienu reizi garajā mūžā, arī cienījamais komponists iemūžina savas plaukstas nospiedumu. “Vienreiz es esmu roku izvicinājis. Tas bija pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados – pirmo dziesmu Latgalei. Man vajadzēja uzkāpt uz tribīnes, toreiz diriģēja Teodors Kalniņš to dziesmu. Aplausu bija daudz, un viņš mani stumšus uzstūma tur augšā. Izejas nebija, vajadzēja diriģēt,” saka Aldonis Kalniņš, komponists.

Arī šoreiz Irlavas estrādē skanēja Aldoņa Kalniņa leģendārā dziesma “Latgalē”, kas šā gada Dziesmu svētkos izskanēja jau septīto reizi.

Vanags: “Tas ir liels sasniegums vienai dziesmai. Tur tikai “Gaismas pils”, “Manai dzimtenei” un “Saule, pērkons, Daugava” var sacensties ar to skaitli. Pie tam – Aldonis Kalniņš ir mūsu novadnieks.”

Divu stundu garajā koncertā 16 koru izpildījumā izskanēja labākās un spilgtākās dziesmas no XXVII Dziesmu svētku repertuāra. Virsdiriģentu godināšanas svētki turpmāk kļūšot par tradīciju Irlavā, nākamreiz tik kupls pulks dziedātāju nelielajā estrādē pulcēsies pēc pieciem gadiem.


#SIF_MAF2023