Pajūgu braukšana Kocēnos

Kocēnos aizvadītas zirgu pajūgu braukšanas sacensības “Baltijas kauss 2023” un Latvijas Republikas Nacionālais čempionāts pajūgu braukšanā. Sacensības norisinājās trīs dienas, iekļaujot manēžas braukšanu, maratonu un konusu braukšanu.

Zirgaudzētavas Kocēni līdzīpašniece Dace Stūre stāsta: “Dalībniekiem saskaita visus punktus kopā, tad tikai nosaka, kurš ir uzvarētājs. Šīs ir tādas garas sacensības, tas nav tā, ka vienā dienā izcīna uzvaru.” Sacensību vēsture aizsākās pirms 13 gadiem, un tieši Kocēnu zirgaudzētava bija vieni no pirmajiem Latvijā, kas aizsāka savu darbību, organizējot šāda veida sacencības. Sadarbojoties ar Lietuvas un Igaunijas braucējiem, radās “Baltijas kauss”. Dace Stūre piemin: “Pagājušajā un aizpagājušajā gadā mums bija Starptautiskas sacensības, kas iet caur Pasaules federāciju. Tās ir ļoti dārgi uztaisīt, tāpēc palikām tikai pie “Baltijas kausa”.”

Šogad sacencības pārstāvēja Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valstu sportisti. Daudziem pajūgu braucējiem šī jau ir kļuvusi par ikgadēju tradīciju. Sacensību dalībnieks no Igaunijas Ūlars Raudseps: “Tā jau ir tāda kā tradīcija, ka neatbraukt vairs nav iespējams. Cik es varu, tik es vienmēr atbraucu, jo tā mums ir ļoti ilga un sena tradīcija. Šeit vienmēr ir jautri un viss ir sagatavots, lai mums būtu patīkami piedalīties.”

“Šī ir laba vieta sacensībām, un daudzi igauņu pajūgu braucēji piedalās tieši šeit. Šīm sacensībām man ir jauns zirgs. Šī ir laba vieta, kur sacensties,” stāsta sacensību dalībniece no Igaunijas Rīna Rooā.

Sacensību dalībnieks no Latvijas Andis Pavlovskis: “Tieši ar pajūgu braukšanu nav tik daudz, kādi 10 gadi, varbūt mazliet vairāk, bet ar zirgiem. Cik es sevi atceros, tik esmu bijis pie zirgiem, visa mūsu ģimene tāda ir. Sacensībās es piedalos diezgan sen, bet bija pārtraukums kādus vairākus gadus. Nupat mūsu komandai ir jauns zirgs parādījies, mēģināsim startēt, pirmais starts viņam.”

Zirgaudzētava “Kocēni” ir piemērota vieta sacensību rīkošanai. Ar ilggadēju pieredzi organizējot šo pasākumu, dalībnieki ir nodrošināti ar labu laukuma kvalitāti un uzlabotiem šķēršļiem. “Es pati braucu, un parasti jau tie, kas brauc vai jāj, arī to sportu virza uz priekšu,” stāsta zirgaudzētavas “Kocēni” līdzīpašniece Dace. 

Pajūgu braukšana ir interesants sporta veids, kur noteikumi nosaka, ka aizmugurē jāsēž palīgam, kas līdzsvaro ratus, lai tie neapgāztos un neviens dalībnieks neiegūtu traumas. “Šajās sacensībās ir interesantākais tas, ja tu pirmajā un otrajā dienā esi uzvarētājs, tad tu ļoti ātri vari nokļūt līdz pat pēdējai vietai.” Pajūgu braukšanas sports ir labs veids, kā bijušajiem jātniekiem nepazaudēt saikni ar zirgu un turpināt sportot. Jāpiebilst, ka šis sporta veids pieprasa nozīmīgu finansiālo ieguldījumu.Foto: Freepik; ilustratīvs