Pasniegtas latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks”

Aizvadītās nedēļas nogalē godināti desmit Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” ieguvēji – spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības 2021. gadā. Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūrā šoreiz sumināts kordiriģents Jānis Grudulis.

2021. gadā spilgta un ražīga personība latgaliskajā kultūrā bija literāte, publiciste un projektu vadītāja Ilze Sperga. Viņa saņēma veselus trīs “Boņukus”. Par stāstu krājumu “Dzeiveiba” radio lasījumiem, grāmatu “Vuškeņa iz pļovys”, kā arī par redaktores darbu pie citiem latgaliešu izdevumiem. “Man prieks par “Vušķeņu iz pļovas”, par tām dziesmām. Grāmata - tas jau ir pierasts formāts. Tas teksts jau aiziet citā galaktikā. Tad, kad tas ir pārdzīvojis pārdzimšanu dziesmā.”

Šo pārdzimšanu dziesmās Ilzei Spergai ir palīdzējis radīt aktieris Kristaps Rasims un viņa bērni. “Es esmu ļoti pārsteigts, jo es šaubījos, ka mums būs “Boņuks”. Domāju, ka vienkārši uzstāsimies. Mēs saņemt balvu neplānojām, bet ir milzīgs prieks,” saka Ernests Rasims, grupas “Rupuči” dalībnieks.

“Man ir tāpat. Es nedomāju, ka mēs dabūsim to balvu. Tāpat bija liels prieks uzkāpt uz skatuves. Man ļoti patika šis “Boņuks”. Šis bija mūsu pirmais “Boņuks”,” saka Terēze Rasima, grupas “Rupuči” dalībniece.

Lai gan pagājušajā gadā kovida ierobežojumu dēļ Latgaliešu kultūras gada balva notika attālināti, šogad beidzot pasākums bija klātienē. “Neskatoties uz to, ka bija liela pandēmija, darbs nebija apstājies. Kaut gan brīžiem viss bija ļoti sarežģīti, jo “Youtube” kanāls bija uzlauzts, uz diviem mēnešiem pazudis, koncerts bija divas reizes atcelts. Pa šo laiku mēs izlaidām albumu, nofilmējām video, pat uzstāties paspējām. Gads bija neparasts. Godīgi sakot, ļoti negaidījām šo balvu, bet tā ir ļoti laba motivācija darīt tālāk,” norāda Ivo Grigalis, grupas “Latgalīšu Reps” līderis.

Tāpat “Boņukus” saņēmuši Balvu novada zīme latgaliski, Navigācijas aplikācija “Waze” latgaliski, pirmā izlaušanās istaba latgaliski “Pīci panti”, Marijis Dzeislys dzejoļu krājums “Vysta smierts”, Folkloras kopa “Vīteri”, video stāsts “Teika par Rēzeknes rozi” un Anneles Slišānes projekts “#100dečiLatvijai” digitālā, taktilā, audio-vizuālā un zīmju valodā, kā arī stāstu krājums “Tuoraga stuosti”.

Savukārt balva par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūrā tika pasniegta kordiriģentam Jānim Grudulim, kura vadītais vīru koris “Olūts” deviņdesmito gadu beigās bija labākais vīru koris Latvijā. “Jūtos ļoti pagodināts un lepns, ka arī es esmu ierakstījies šajā brīnišķīgajā latgaliešu “Boņuka” balvas laureātu kompānijā, jo tie cilvēki, kas šo balvu saņem, ir taisījuši Latgales ainavu skaistāku, dabīgu, vienkāršu un patiesu,” saka Jānis Grudulis, kordiriģents.

Jāpiebilst, ka Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības “Gors”.