Pašvaldībai nav naudas ezera glābšanai

Bauskas novada Vecumnieku jaunajā ezerā plīsušas caurules dēļ šovasar strauji pazeminājies ūdens līmenis. Lai bojājumu novērstu, esot nepieciešami vismaz 120 000 eiro, bet pašvaldībai tādas naudas neesot. Nespēdami pieņemt, ka finansējuma trūkuma dēļ par pagasta vizītkarti dēvētais ezers kļūs par purvu, ap simt pagasta iedzīvotāju pulcējās protesta akcijā.

Jaunais ezers Vecumnieku pagastā daudziem ir iecienīta atpūtas vieta, bet šovasar tas lēnām izžūst un aizaug. Ezers pagājušā gadsimta 60-70 gados izveidots uz purva. Iedzīvotāji bažījas, ka tas atkal kļūs par purvu. “Mēs jau runājām, kā tas būtu - tiekamies pie purva, koncerts notiks pie purva vai iesim apkārt purvam. Visu laiku mums bija - tiekamies pie jaunā ezera, koncerts pie jaunā ezera.”

Kā ReTV stāsta vietējie, kuri kuplā skaitā bija pulcējušies protesta akcijā, šovasar ūdens līmenis esot krities apmēram par metru. Jaunais ezers ir cieši saistīts ar netālu esošo veco ezeru. Atverot slūžas, ūdens no vecā ezera par apmēram pusotru kilometru garu cauruli, kas vijas cauri ciematam, nokļūst jaunajā ezerā. Tagad slūžas ir ciet, vienā ezerā ūdens līmenis ir ļoti augsts, bet otrā - ļoti zems.

Kā skaidro kādreizējā Vecumnieku novada bijušais priekšsēdis Guntis Kalniņš, caurule, kas savieno abus ezerus pa nelielam gabaliņam esot remontēta visu laiku, tomēr mazajam novadam neesot bijusi iespēja to atjaunot pilnībā. “Mēs knapi savos līdzekļos varējām atrast 30-40 tūkstošus eiro iepriekšējā novadā, tad - kādā veidā to miljonu vai pusotru atrast, ko visu nomainīt?”

Tagad bojāts esot ap 250 metru garš caurules posms, bet naudas arī jaunajam novadam neesot. Turklāt, lai to atremontētu, jāuzlauž tikai pagājušajā gadā remontētās ielas posms.

VARAM norāda, ka pašvaldībām esot iespēja aizņemties summu līdz 150 tūkstošiem eiro meliorācijas sistēmu atjaunošanai. Tas gan, visticamāk, neizdosies, jo vadība nemaz īsti nezinot, kam ezerus savienojošā caurule pieder. “Tā truba jau mums pašiem ir kā jaunums, ka tāda ir. Tā ir reģistrēta kā pašvaldības īpašums. Es domāju, ka nekāda reģistra nav. Visdrīzāk kaut kādā bilancē tikai.”

Akcijas dalībniekiem deputāti gan sola, ka nepieciešamo finansējumu apmēram120 000 eiro apmērā atradīšot. Laika tam gan vairs nav daudz, jo vismaz rudenī ūdens līmenim ir jābūt normālam, pretējā gadījumā bojā aiziešot zivis, kuru ezerā esot daudz.