Pašvaldības diskutē par atbalstu Ukrainai

Lai aktualizētu jautājumu par palīdzības sniegšanu Ukrainai, gatavojoties ziemas sezonai un pārrunātu turpmāko sadarbību, Ogrē pulcējās Latvijas pašvaldību vadītāji. Tiekoties arī ar Ukrainas pārstāvjiem, izskanēja, ka būtiski ir arī dalīties labās prakses piemēros un zināšanās, lai tad, kad atjaunošanu varēs uzsākt, Ukrainas pašvaldības jau būtu gatavas sākt īstenot visdažādākos projektus.

“Ceļā uz Ukrainas atjaunošanu” – Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā seminārā, kas norisinājās Ogrē, viens no dienas kārtības jautājumiem: veidot un turpināt sadarbību ar Ukrainas sadraudzības pilsētām. Tā, piemēram, Čerņihiva, kas atrodas Ukrainas austrumos, ir Ogres novada pašvaldības sadraudzības pilsēta. Krievijas uzsāktais karš to skāra jau 2014. gadā. Pilsētā smagi cietusi infrastuktūra, tāpēc jau no 2015. gada Čerņihivai sūtītas gan medicīnas preces, aprīkojums, pārtika, kā arī ik gadu Ogrē uzņemti Ukrainas bērni, kuri karā zaudējuši kādu no vecākiem. Čerņihivas pilsētas domes deputāts Romāns Starikovs: “Ukraina aizstāv ne tikai savu teritoriju, bet demokrātiju, demokrātijas principus, kas saistošas visām nācijām.”

Tiekoties ar pašvaldību vadītājiem un visām pusēm pārrunājot savu līdzšinējo pieredzi un turpmāko sadarbību, Ukrainas vēstnieks Latvijā aicināja viņus arī personīgi apmeklēt Ukrainu. Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko saka: “Pims astoņniem mēnešiem Vācija, liela valsts, attīstīta valsts, vilcinājās mūs atbalstīt. Kad Vācijas prezidents apmeklēja Čerņihivas reģionu trauksmes laikā un tad atgriezās Vācijā, teica – man tagad ir cits viedoklis par situāciju.” 

Arī Ogres mērs Egils Helmanis, kas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā bijis vairākkārt, tostarp nogādājot saziedotās preces, norāda, ka klātesot apzinājies, kāpēc karu Ukrainā nevar uzkatīt tikai kā kārtējo ziņu medijos. “Virsraksti, statistika mūs notrulina, un mēs pierodam pie skaitļiem, pierodam pie kritušajiem, pierodam pie bombardēšanas. ja tas neskar mūs pašus, piemēram, paskatāmies, kas notiek Krievijā – kamēr tas neskāra pašus, kamēr nebija šī mobilizācija, tikmēr viņi uztvēra to karu pa televizoru.”

Seminārā Ogrē piedalījās ne tikai Ukrainas Čerņihivas, bet arī Ņižiņas pilsētas, kas ir Preiļu pašvaldības sadraudzības pilsētas, pārstāvji, kuri klātesošos iepazīstināja ar plāniem, kā šobrīd atjauno pilsētu infrasturktūru. Piemēram, Čerņihivas domes deputāts Romāns Starikovs norāda, ka šobrīd svarīgi ir atjaunot iznīcinātās skolas, tāpēc, esot Ogrē, dosies apskatīt Ogres ģimnāzijas ēku, kur šobrīd vēl norit būvniecības darbi. 

Savukārt, kā norāda Latvijas Pašvaldību savienībā, viens no semināra mērķiem bija arī runāt, kā pašvaldībām koncentrēt spēkus, lai palīdzētu Ukrainai pārziemot. 


#SIF_NVZ2022