“Patria” ražotni Valmierā ekspluatācijā varētu nodot pavasarī

Paredzams, ka jau pavasarī ekspluatācijā tiks nodota bruņutransportieru “Patria” ražotne Valmierā. Uzņēmumā “Defence Partnership Latvia” norāda, ka ar šo objektu faktiski esam pēdējā fāzē, lai sāktu pilna cikla ražošanu Latvijā. Kā sokas ar nomātās ražotnes celtniecības gaitu šodien vizītes laikā Valmierā?

Ņemot vērā notiekošo Krievijas karu Ukrainā un pastāvot draudiem agresorvalstīm iekarot vēl kādas teritorijas, valsts drošība šobrīd ir viena no galvenajām prioritātēm, ir svarīgi, ka paši spējam ražot bruņutehniku. Tā šodien, apmeklējot topošo bruņstrarportieru ražotni, norādīja Krišjānis Kariņš. “No mūsu valsts drošības viedokļa ļoti svarīgi, ka šī investīcija notiek līdz galam, ka šī ražošana pilnā mērogā varētu attīstīties ne tikai Cēsīs, kur ir telpu ziņā ir ierobežota ražošana, bet pilns cikls.” 

Aizvadītā gada izskaņā ministrs viesojās arī “Patria” ražotnē Somijā, kur ar uzņēmuma pārstāvjiem pārrunāja svarīgākās lietas turpmākajā sadarbībā. Kariņš: “Galvenie jautājumi bija arī sadzirdēt no “Patria”, kā viņi saredz uzņēmuma attīstību un kā viņi saredz attīstību Latvijā. Pozitīvais bija, ka viņi novērtē kā valsti, kur viņi grib būt. Kā uzņēmums viņi ir ļoti apmierināti ar sadarbības modeli, kāds viņš ir izveidojies. Viņi apliecināja, ka ir 100% apņēmība šo projektu līdz galam īstenot. Tās bija ļoti svarīgas ziņas, kuras es no viņiem gribēju sadzirdēt. No savas puses kā valdības pārstāvis apliecinot, ka mūsu valstī šī investīcija ir svarīga un nozīmīga.”

Uzņēmuma “Defence Patnership Latvia” valdes priekšēdētājs Uģis Romanovs norāda, ka šobrīd Latvijā jau notiek aktīva bruņutransportiera detaļu izveide vairākās vietās. “Es vēlos uzsvērt, ka mēs īpaši pievēršam uzmanību kā “Defence Partnership” uzņēmumam un vietējai mašīnu komplektēšanai, šeit. Bet es gribētu uzsvērt to, ka vietējā satura veidošana turpinās vairāk nekā gadu. Šobrīd Latvijā ir seši uzņēmumi, kas no metāla plāksnēm griež, loka, metina, komplektē rezerves daļas un komponentes “Patria” projektam. Tas nav viens uzņēmums šeit, Valmierā. Viss virzās labi uz priekšu. Mēs esam faktiski ar šo objektu pēdējā fāzē, lai sāktu pilna cikla ražošanu Latvijā. Ir palicis pēdējais solītis.”

Arī Valmieras mērs uzsver, ka topošā ražotne ir svarīga ne tikai Valmierai, bet visai Latvijai. Tiesa – citos apstākļos tā darbu būtu uzsākusi jau ātrāk. Jau ziņots, ka pērn rudenī ražotnes būvniecība piesaistīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja interesi. Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: “Tur aizvien, es teiktu, absurds un neskaidrības turpinās. Viens, ko es gribētu pateikt, ja tas viss nebūtu noticis, mēs šobrīd stāvētu siltās telpās, šis uzņēmums vāktos iekšā. Mēs varētu runāt par to, ka tuvākajā laikā varētu sākt ražot bruņumašīnas, kuras ir vajadzīgas gan Latvijai, gan pārējai Eiropai.”

Jāpiebilst, ka netālu no topošās ražotnes atrodas arī armijas bāze. Kā piebilda Jānis Baiks, līdz ar to arī ar loģistiku nevajadzētu būt problēmām.