Pieaug interese par bērnu apmācību ģimenē

Attālinātajās mācībās dēlam nav noturīga uzmanība un arī mācīšanās nav pilnvērtīga – vērojot Zoom stundas, secinājusi mūzikas pedagoģe no Liepājas Inga Zirka. Meklējot alternatīvas, no pērnā gada septembra vecāki izvēlējušies mājmācību jeb izglītību ģimenē un dēlu māca pati. Bet par ceturtklasnieka Gata skolu kļuva Kuldīgas novadā esošā Vilgāles sākumskola. Mamma uzsver, ka, mācoties šādi, dēlam paliek daudz vairāk brīva laika.

Izglītību ģimenē Latvijā šobrīd likums atļauj līdz 6. klasei. Skolēnam ir jābūt reģistrētam kādā izglītības iestādē, kurai ir kontrolējoša un konsultējoša loma, tomēr skolu pieņemtie sadarbības noteikumi ar vecākiem, kā arī attieksme pret mājmācību atšķiras, tāpēc piemērotas skolas meklējumi nereti aizved uz citu novadu.

Vilgāles sākumskolā šis ir otrais mācību gads, kad tā sadarbojas ar mājmācības ģimenēm. Pērn tās bijušas tikai dažas, tagad no 68 skolēniem 32 izglītību iegūst ģimenē. Un tie ir skolēni ne tikai no Kurzemes, bet arī no Jelgavas, Baldones, Bauskas un Valmieras.

Vilgāles sākumskolas direktore Aiga Žīle pauž: “Tā sadarbība ir ļoti aktīva ar šīm ģimenēm. Sākumā, kad pieņemam bērniņu skolā, vienojamies ar ģimeni, kā mums šī sadarbība notiks. Pirmkārt, mēs tā sīki ar viņiem iepazīstamies, sarunu ceļā saprotam, kas tā ir par ģimeni, jo viņi ar savu parakstu apliecina, ka pilnībā atbild par bērna izglītošanu.”

Iemesli, kāpēc vecāki izvēlas savus bērnu mācīt paši, ir dažādi. Vieni to izvēlējušies mērķtiecīgi, citus ietekmējis pandēmijas laiks. Piemēram, citās Kuldīgas novada skolās, kad no 22. februāra bija jāatsāk mācības klātienē, mājmācību izvēlējās 11 bērnu vecāki. Gustavam no Kuldīgas 2. vidusskolas ir autiskā spektra traucējumi.

Inese Ūdre, Gustava mamma, saka: “Tas ir tikai pandēmijas laikā, ir alerģija uz putekļu ērcīti, maskas valkāšana rada apgrūtinājumu; izmaiņas lielas pārmaiņas satraucošas, labāk, ka atrastos ģimenē.”

Lai varētu bērnu apmācīt ģimenē, vajadzīgs ne tikai vecāku pamatojums, bet arī ārsta vai psihologa atzinums. Pandēmijas laikā šie noteikumi ir atviegloti. Kā pauž ministrijā, Covid-19 laikā atzinumi nav nepieciešami.

Šobrīd nav uzskaites, cik bērni izglītību iegūst mājās, bet Izglītības kvalitātes valsts dienestā atzīst, ka interese par to pieaug arvien vairāk. Jāpiebilst, tiek pārskatīts regulējums, lai noteiktu vienotas minimālās prasības valsts līmenī.


Foto: pixabay.com