Piekrastē manīts šogad pirmais roņu mazulis

Katrs pavasaris Latvijas piekrastē atnāk ar roņu mazuļiem. Pirmais ronēns jau pamanīts Ventspils pludmalē. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) par roņu mazuli saņēmusi vairāku cilvēku zvanus un informē, ka viņam nekas nekaiš un ka viss ir kārtībā. Ik gadu martā, aprīlī un maijā Latvijas pludmalē ir sastopami roņu mazuļi, kuri pārsvarā gadījumos jūras krastā iznākuši pasildīties, atpūsties un uzkrāt spēkus.

Tāpat kā cilvēki, arī roņi atpūšas katrs citādāk - viens uz vieniem sāniem, cits uz otriem, vēl kāds uz muguras. Ja vien ronēns nav acīmredzami ievainots, piemēram, ir kādas asiņainas brūces vai ir ļoti novārdzis, tad satraukties nevajag, jāļauj roņu bērnam atpūsties.

“Ir bijuši gadījumi, kad, saņemot zvanus, mēs dzirdam, ka tie cilvēki, kuri zvana, lūdz citus cilvēkus neiet tam ronītim klāt, arī paši stāv pa gabalu un lūdz citus to nedarīt. Arī no uzņemtajām fotogrāfijām redzams, ka cilvēki mēģina šos ronīšus paši norobežot ar jebkuriem dabā atrastajiem materiāliem. Divu, trīs metru attālumā apkārt ronītim veido improvizētas sētiņas, smiltīs apvelk kādu apli un ieraksta - lūdzu, neejiet viņam klāt,” saka Agnese Balandiņa, DAP Ķemeru Nacionālā parka dabas centra vadītāja.

To, ka cilvēki kļuvuši apzinīgāki, var secināt arī pēc tā, ka, piemēram, pagājušā gadā bijis salīdzinoši maz suņu vai kādu citu dzīvnieku sakosti roņu mazuļi. Ja ronēni ir ievainoti, nopietnu traumu gadījumā viņus nogādā uz Rīgas Zooloģisko dārzu. Pērn tādi bijuši tikai trīs gadījumi.


Foto: Freepik