Politiskā krīze Jelgavas novada domē

Divu nedēļu laikā Jelgavas novada domē sasauktas sešas domes sēdes. Deputātu kvoruma trūkuma dēļ gan joprojām nav izdevies atstādināt divus deputātus, kuri savu darbu pārtrauca 15. novembrī, jo nevarēja uzrādīt sadarbspējīgus sertifikātus. Gan pozīcija, gan opozīcija to sauc par politisko krīzi, kurai gan neesot nekā kopēja ar vakcinācijas sertifikātiem.

Šorīt sasauktā ārkārtas sēde, ilga vien dažas sekundes, un tā nebūt nav pirmā sēde kopš 17. novembra, kas beidzas īsti pat neiesākusies. 17. novembrī, kad notika ārkārtas sēde,lai atstādinātu deputātus bez sadarbspējīga sertifikāta, ministrija norādīja uz procedūras pārkāpumiem, ko atzīst arī domes priekšsēdētājs., Pēc nedēļas tika sasaukta kārtējā sēde, bet šonedēļ vēl trīs ārkārtas sēdes un viena kārtējā. Tomēr atstādināt nu jau tikai divus deputātus, jo viena deputāte 29.11 sertifikātu uzrādījusi, tā arī nav izdevies.

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune ( LZS) sarunā ar ReTV ziņām norāda: “Arī šorīt un arī iepriekšējās dienās nav kvorums. Lai būtu kvorums jābūt desmit deputātiem, bet nevienu dienu nav reģistrējušies tik daudz deputātu līdz ar to šis sēdes notikt nevar. sašķobījusies, teikšu godīgi ir koalīcija, un līdz ar to... es neesmu runājis ar citu partiju pārstāvjiem. Nemāku komentēt, kāpēc tā notiek, bet kaut kāds iemesls viņiem ir.”

Arī pēcpusdienā sasauktā kārtējā domes sēde norisinājās vien dažas minūtes, un tika pārtraukta. Kā skaidro domē, arī tā esot uzskatāma par nenotikušu, jo reģistrējušies bija tikai seši deputāti. Opozīcijas deputāts Madars Lasmanis ( Latvijas attīstībai), kurš vienlaicīgi ir arī ministra padomnieks gan tā neuzskata, jo balsu pietrūcis vienīgi papildjautājuma iekļaušanai par nevakcinēto deputātu atstādināšanu: “ Turpmāko sēdi viņš atteicās organizēt. Liedza šādu iespēju arī savam vicemēram. Sēdē tajā brīdi bija vairākums. Pēc būtības ir politiskā krīze. Es ticu, ka tuvākā mēneša laikā, ja šādi turpinās vadīt domi,visticamāk, būs varas maiņa, kas nedos Caunes kungam iespēju vadīt domi.”

Pēc teritoriālās reformas varas grožus domē joprojām paturēja zemsavieši, tomēr koalīcijā ienāca arī līdzšinējā Ozolnieku novada deputāti.Viens no deputātiem, kurš sertifikāta neesamības dēl faktiski nestrādā jau kopš 15. novembra ir pēdējais Ozolnieku novada mērs, kurš šajā sasaukumā ieņēma arī priekšsēdētaja vietnieka amatu. Lai gan viņš neatbalstot jauno likumu, kas liedz darbu turpināt bez sertifikāta, viņaprāt, šis šovs neesot par divu deputātu atstādināšanu. Faktiski atstādinātais Jelgavas novada domes deputāts Andris Ozoliņš (LZP) sarunā ar ReTV Ziņām norāda: “Šī ir krīze Jelgavas novada domē nevis tāpēc, ka deputāti ir bezatbildīgi, bet gan tāpēc, ka bija jautājumi, kas bija jāatrisina, bet šie jautājumi risinājās ar spiedienu.”

Tikmēr VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša skaidro, ka šādas situācijas pašvaldībās negadoties bieži, bet vienlaikus norāda arī uz pārlieku biežo ārkārtas sēžu sasaukšanu.Tomēr bez uzmanības šī epopeja noteikti nepalikšot: “Mums nav tāda tieša instrumenta, lai atlaistu deputātus. Mēs nevaram arī vainot domi likumpārkāpumā, jo sēdes ir sasauktas. Protams, ka vērsties pie pašvaldības ar aicinājumu izvēretēt cik lemtspējīga un darbotiesspējīga pašreizējā sastāvā ir dome, mēs plānojam.”

Ministrija arī skaidrošot cik sēdes uzskatāmas par notikušām, un vai jau ir deputāti, kuri nav ieradušies uz trīs sēdēm. Tomēr domes atlaišana būšot tikai pats galējais līdzeklis.


Foto: ReTV