Prieks pašam un citiem. Gaismas akcija Smiltenes novadā

Kā jau daudzviet pasaulē, arī Latvijā, gaidot Ziemassvētkus, iedzīvotāji rotā savas mājas un to pagalmus. Un ne vienā vien pašvaldībā notiek arī konkursi, izraugoties skaistāk izrotāto māju. Par neatņemamu ziemas saulgriežu laika tradīciju Smiltenes novadā kļuvusi gaismas akcija “Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā!”. Kā iedzīvotāji mājas izrotājuši, nupat devās raudzīt pašvaldības darba grupa. 

Gaismas akcijai savas, kaimiņu un paziņu izrotātās mājas un pagalmus pieteikuši daudzi novada iedzīvotāji. Pieteiktos īpašumus vērtētāji brauc skatīties tumšajos vakaros. Pirmā pietura šoreiz bija Apes iedzīvotājas Sanas īpašums. Tur pagalms rotāts ar sveču gaismām.

Sana stāsta, ka adventes vakaros savā rotātajā īpašumā uzņem draugus un radus. 

Savukārt, citu pagalmu Apē rotā sniegavīri, ko pagalma saimnieks Andris galvenokārt veidojis no satelīta šķīvjiem. Tos arī laiku pa laikam atdod arī draugi un paziņas, lai taptu jaunas svētku ekspozīcijas. Viņš atklāj, pirmo reizi šāda veida dekorācijas sācis veidot 2020.gadā.

“Tad, kā saka, bija vecie satelīta šķīvji, un tad tapa pirmais dekors no satelīta šķīvjiem. Tā joprojām turpinās, kaut kas savādāks atkal. Es pats priecājos, un ir citiem ko papriecāties.” 

Dodoties tālāk, ReTV un Smiltenes pašvaldības darba grupu sagaidīja Ilva Sāre. Tur šobrīd pagalmu rotā zvaigznes un eņģelis. Ilva atklāj, mājas rotāšana aizsākusies vien ar lampiņām pie jumta līdz sagādāti ar vien vairāk dekoru. 

“Nu mēs jau kaut ko noskatāmies televizorā, žurnālos un grāmatās un tad es arī gribēju sev uzburt tādu pasaku namiņu. Pirmās bija lāstekas. Tad es pilsētā ieraudzīju, ka mums ir tādi eņģeļu meistari, kas meistaro eņģeļus. Un tad man gribējās vienu, bet es ļoti domāju, ka mēs nākamgad būsim eņģeļu pilsētā, kad arī manā mājā būs vairāk eņģeļu un visa Apes pilsēta būs ar eņģeļiem, jo šogad mēs visus sasildām ar dūrainīšiem!”

Gaismas akcijā rotātos pagalmus Smiltenes novada iedzīvotāji var pieteikt ik gadu. Piemēram, Variņu iedzīvotāja Armanda izgaismotais pagalms jau iepriekš piesaistījis uzmanību un par radošo izdomu viņš arī saņēmis balvu. Katru gadu Armanda pagalmā parādoties jaunas ekspozīcijas – šoreiz galvenie elementi ir izgaismots auto, kā arī uz ēkas sienas mainās dažādas projekcijas.

“Stāsts ir pavisam vienkāršs, jo pie vainas tam visam ir tikai Ziemassvētki. Un mums patīk radīt to Ziemassvētku sajūtu tieši Ziemassvētku gaidīšanas laikā. Patīk radīt Ziemassvētku sajūtu savā pagalmā un, protams, arī savā pagastā un arī savā novadā.

Dodoties izbraukumos, darba grupa balsošanai izvirza arī izrotātos pagalmus, ko iedzīvotāji balsojumam nav pieteikuši. Domes priekšsēdētāja vietniece Gita Mūrniece norāda, pieteikumi saņemti teju no visiem novada pagastiem.

“ Ir ļoti dažādi , katram cilvēkam ir bijusi sava doma, kāpēc vienam varbūt tur gaišs, kāpēc eņģeļi, kāpēc vienam tur krāsaini - tās ir viņu tā laika izjūtas. Braucot uz šīm vietām, tik ļoti pozitīvi uzlādējas visa komanda un cilvēki, kas to redz. Man par to ir ārkārtīgi liels prieks.”

Īpašumu vērtēšana notiks līdz 8. janvārim. Uzvarētājus noteiks sabiedrības balsojums, kā arī darba grupas vērtējums. Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023