PVD konstatējis septiņus biodrošības pārkāpumus putnu novietnēs

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), pārbaudot vai mājputnu turētāji ievēro mājputnu turēšanas ierobežojumus, līdz šim konstatējis septiņus pārkāpumus, aģentūrai LETA atklāja PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Irbe stāstīja, ka patlaban ir veiktas vairāk nekā 100 pārbaudes, bet pārkāpumi konstatēti vien septiņos gadījumos, tostarp trijos gadījumos novietnē nav bijis biodrošības pasākumu plāns, bet četros gadījumos novietnē varēja iekļūt nepiederošas personas, tādējādi radot slimību ievazāšanas riskus.

Viņa norādīja, ka PVD pārbaudes veic mājputnu novietnēs, kas atrodas 10 kilometru zonā ap lielajām novietnēm, kurās ir 1000 mājputni un vairāk, kā arī gadījumos, kad iedzīvotāji ziņo par iespējamiem mājputnu turēšanas pārkāpumiem.

Irbe gan piebilda, ka biodrošības pārbaudes mājputnu novietnēs tiek veiktas visu gadu, un kopumā šogad veiktas 206 pārbaudes.

Jau ziņots, ka no 1.aprīļa līdz 15.maijam, lai pasargātu Latvijas mājputnus no inficēšanās ar augsti patogēno putnu gripu, mājputnu saimniecībām jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības.

Šī gada martā gan Igaunijā, gan Lietuvā tika konstatēts augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojums mājputnu novietnē. Lietuvā tika skarta neliela novietne, bet Igaunijā novietnē tika turēti vairāk nekā 160 dažādu sugu putni, tostarp dējējvistas, pīles, zosis, baloži un pāvi.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

PVD informēja, ka pērn Lietuvā un Igaunijā putnu novietnēs putnu gripa netika konstatēta. Savukārt 2021.gadā Igaunijā slimība konstatēta trīs novietnēs, bet Lietuvā - 54 novietnēs.

Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais saslimšanas gadījums 2022.gadā.


Foto: Freepik; ilustratīvs