Reģionālās slimnīcas gatavojas iespējamam kovida uzliesmojumam

Saslimušo ar kovidu skaits katru dienu aug. Reģionālās slimnīcas šobrīd sāk gatavoties brīdim, kad pacientu skaits atkal sāks būtiski palielināties, taču medicīnas iestādes arī satrauktas par finansējumu no valsts: pirmkārt, nav informācijas par turpmāko un nav arī samaksāta solītā nauda par iepriekš paveikto.

Daudzas reģionālās slimnīcas ReTV atzīst - pagaidām veselības iestādēs viss ir mierīgi, bet, redzot statistiku, jau sāk apzināt savu rīcību pandēmijas nākamajam vilnim. “Mums 260 gultas ir brīvas, bet tagad aizpildām papildus gultas, kas ir atbrīvojušās ar cita veida pakalpojumiem. Lai cilvēkiem būtu darbs un lai viņi nesēdētu nenoslogoti, mēs atvērām aprūpes gultas,” saka Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Daugavpilī arī veiktas aplēses, cik izmaksājusi kovida pacientu ārstēšana šogad. Grigorijs Semjonovs: “Tikai par šo pusgadu, kurš pagāja, varam droši minēt trīs ar pusi miljonus. Tas kopā ar virsstundām, kopā ar ļoti dārgiem reaģentiem pacientu testēšanai, kopā ar cilvēkresursiem. Nerunājot par aizsarglīdzekļu iegādi.”

Balvu-Gulbenes slimnīcā kovida nodaļa šobrīd ir slēgta. Bet to ir gatavi atjaunot dažu dienu laikā. Tur būšot iespējams uzreiz izguldīt tikai 15 kovida pacientus. Arī Rēzeknes slimnīcā ReTV saka - pandēmijas laiks devis pieredzi, kas tiks izmantota arī turpmāk. 

Cik izmaksājusi kovida pacientu ārstēšana šogad, Balvu-Gubenes slimnīcā un arī Rēzeknē neatklāj - neesot apkopoti dati. Tiesa, te jāatzīmē, ka dažas aptaujātās slimnīcas baidās atklāti kritizēt Veselības ministriju, lai nebūtu nekādu negatīvu seku. Lielākais satraukums slimnīcās ir par naudas apriti. Grigorijs Semjonovs: “Nav nevienas slimnīcas, kurai ministrija nav parādā. Jo atkal minimālais, ko pasaka ministrija, ka tās apmaksa bremzējas trīs, četru mēnešu laikā. Faktiski tās ir izmaksas, kuras rodas slimnīcām, jau nerunājot par to, kurš skaļāk kliegs, tam ātrāk dos.”

Balvu-Gulbenes slimnīcu apvienības pārstāve Sigita Drubina: “Cik es zinu, tā maksāšanas kārtība bijusi diezgan kūtra, lēna. Atverot šīs nodaļas, mums ir bijis jāiegulda sākotnēji daudz savu resursu, lai vispār atvērtu un varētu strādāt.”

Arī Slimnīcu biedrībā pauž raizes par finansējumu medicīnas iestādēm - tā jau esot slikta ierasta prakse: nesamaksāt laicīgi naudu un īsti nezināt, kad tā būs. Latvijas slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs: “Vēl joprojām norēķini par iepriekšējo periodu nav pabeigti. Slimnīcas apzinās to, ka būs nākamais vilnis, tās ir gatavas pacientu uzņemšanai, bet pašreiz ir tā, ka valsts nav gatava finansēt papildus pacientu ārstēšanu.”

Veselības ministrija uz ReTV jautājumu par naudas apmaksas kavēšanos atbild - visi rēķini tiks apmaksāti; tiek solīti arī papildu līdzekļi mediķu algām. “Ārstniecības iestādēm izdevumi tiek segti pēc fakta, balstoties uz iesniegtajiem rēķiniem. Tas notiek ar zināmu laika nobīdi, bet visi izdevumi tiek apmaksāti.”

Rīt valdība skatīs lēmumu par papildu naudas piešķiršanu slimnīcām, kā arī skatīs ziņojumu par iespējamiem kovida norises scenārijiem rudenī, būs arī aprēķini par nepieciešamo finansējumu ārstēšanai.

 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik