Sakas salā ūdens straume apdraud Sakas dambi

Jēkabpilī ūdens pamazām atkāpjas no applūdušajām teritorijām, arī ūdens līmenis Daugavā lēnām krītas, tādēļ tagad pilsētā tiek sākti plūdu seku novēršanas darbi. Tikmēr lejpus Jēkabpils esošajā Sakas salā ūdens straume apdraud Sakas dambi.

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pēdējo 12 stundu laikā ir krities par vairāk nekā 30 centimetriem. Lai gan Daugavas kreisā krasta aizsargdambja stiprināšana joprojām turpinās, pašvaldībā uzsver, ka visi bīstamie posmi esot salaboti. “Visu to, ko plānojām, kas bija ļoti traģiskā stāvoklī, kas bija ar slodzi sabojāt, to mēs esam nostiprinājuši. Var mazliet nopūtu un atelpu uztaisīt, ka liekas, ka esam tikuši pāri tai pīķa stundai,” saka Raivis Ragainis, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs.

Ņemot vērā situācijas uzlabošanos, Jēkabpils novada pašvaldība un atbildīgie dienesti ir sākuši plašus ūdens atsūknēšanas darbus no applūdušajām teritorijām. Pļaviņu ielā pie Vārpu ielas ir sācis darboties lieljaudas ūdens sūknis, lai ātrāk nosusinātu applūdušo teritoriju Daugavas kreisajā krastā, Pļaviņu ielas, Vārpu ielas un Mežrūpnieku ielas rajonā. Arī iedzīvotāji, kuru īpašumi ir applūduši, aicināti izmantot savus sūkņus, lai atsūknētu ūdeni, bet pašvaldībā uzsver, ka ūdens novadīšana ir pieļaujama tikai Daugavā, lai neappludinātu citas teritorijas. Ņemot vērā, ka ūdens līmenis Daugavā krītas, ūdens atsūknēšana uz Daugavu ir droša, uzsver speciālisti.

Pašā pilsētā situācija ir uzlabojusies, bet tagad pašvaldībā ir bažas Sakas salu, jo ūdens straume ir iznīcinājusi ceļu pie Sakas dambja, kas atdala Sakas upi no privātmājām. Pašvaldībā uzsver, ka tad, ja ūdens sāks grauzt pašu dambi, nāksies lemt par iedzīvotāju evakuāciju, jo pastāv bažas par šī dambja pārraušanu. Vietējie iedzīvotāji gan aicina vietvaru vairāk uztraukties par uzbērumu, kas ir pamatne Sakas tiltam. Ekskavatori, kas Sakas upē lauž ledu, esot sabojājuši uzbērumu. Sakas salas iedzīvotāji bažījas, vai tas neapdraud paša tilta stāvokli. Pašvaldībā sola, ka tikšot apsekotas visas vietas, kur plūdu dēļ radušies bojājumi. Pirmās vietas jau zināmas. Ragainis: “Mums ir dažas vietas, kur lauku teritorijās ir pilnībā ar metrīgu slāni izrauti ceļi, kas ir Sakas sala, kur no mājām pat ar džipu nevar tikt – izrauti kārtīgi posmi laukā. Tāpat melnzemes slānis, auglīgā virskārta daudzās vietās ir pilnībā aiznesta. Tā varētu būt problēma lauksaimniekiem.”

Plašākā mērogā zaudējumu apzināšana būs iespējama tikai tad, kad būs atkāpies un atsūknēts ūdens un būs iespējams piekļūt pie visām plūdu skartajām teritorijām.