Salacgrīvā kravas auto ietriecas mājā; vidē noplūst ķīmiska viela

Kādu iedzīvotāju Salacgrīvā no miega šorīt iztraucēja smagās automašīnas trieciens nama sienā, pēc kura ēka pārvērtās gruvešos. Mājas iemītnieks gan laukā tika pašu spēkiem, tikmēr glābējiem vajadzēja vairākas stundas, lai no automašīnas vraka atbrīvotu vadītāju. Negadījuma vietā arī radās ķīmiskas vielas noplūde, radot apdraudējumu videi.

Pēc pieciem no rīta kravas automašīnas ar Polijas valsts numura zīmi, iebraucot Salacgrīvā, iztriecās cauri ielas malā novietotai bruģakmens kaudzei, atdūrās kādas privātmājas sienā. Notikuma vietā pirmie ieradās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vīri, jo no automašīnas kravā esošajiem konteineriem noplūda ķīmiska viela.

Kravas automašīnas vadītājs ietriecies ēkas stūrī, kur atradusies iedzīvotāja guļamistaba. Par laimi, pats saviem spēkiem ticis ārā no ēkas, kura nu jau sabrukusi. Arī automašīnas vadītājs ir nogādāts ārstniecības iestādē. Tikmēr atbildīgie dienesti strādā negadījuma vietā, lai no ceļa novāktu izlijušo vielu.

Mājas saimniece pēc notikušā ReTV saka - šodien ir mana dēla otrā dzimšanas diena. “Kaut kādi augstāki spēki stāvēja klāt, trieciens tieši tur, fūre ietriecās, kur atradās gulta. Tur viņš gulēja piecos naktī, ar triecienu aizsita, kur mūrītis, kas viņu arī izglāba. Kā viņš tajā šokā kaut kā tika, jo sienas vairāk nav mājai, tad gāja uz to pusi un izlīda ārā,” saka Tatjana Kondratjuka, mājas saimniece.

Mājas iemītniekam nedaudz esot traumēta mugura, šobrīd jau ģimene viņu ir izmitinājusi pie sevis. Tikmēr glābēji vismaz pāris stundas esot cīnījušies, lai ar hidraulisko instrumentu palīdzību no automašīnas atlūzām atbrīvotu vadītāju. “Konteineri kā nākuši, mašīnas krava bija pāri kabīnei, tā visu saplacinājusi, tad mēs šos traumētos konteinerus dabūjām ņemt nost, grūtības izgriezt šoferi, jo tādā specifiskā pozā,” pauž Arnis Banders, VUGD Vidzemes reģiona brigādes Limbažu daļas komandieris.

Atbrīvoto vadītāju glābēji nodeva mediķiem, kuri viņu nogādāja ārstniecības iestādē. Tikmēr pašvaldība kopā ar policiju apziņoja vietējos iedzīvotājus par iespēju evakuēties uz telpām Salacgrīvas vidusskolā, jo gaisā bija jūtama spēcīga, kodīga smaka. Neviens gan šādu vajadzību neizteica. “Šī te smaka ļoti lokāla, sākumā Transporta ielu virzienā pūta, bet koncentrācija nav tik liela, šobrīd nav pieteikumu, bet brīdināti ir,” pauž Dagnis Straubergs, Limbažu novada domes priekšsēdētājs.

Arī transporta plūsmu policija novirzīja pa apvedceļiem. Tikmēr pašvaldība uzrunāja kompānijas, kuras uzņemtos savākt un utilizēt izlijušo ķīmisko vielu. “Ir kompānijas, kas gatavas savākt šo te vielu, bet nevar atrast, kas gatavas šo vielu paņemt pretī uzglabāšanai jeb utilizācijai,” pauž Dagnis Straubergs, Limbažu novada domes priekšsēdētājs.

Kaitīgā viela bija izlijusi no septiņiem kravā esošajiem konteineriem, tikmēr 13 nebija bojāti. Notiekošo uzraudzīja arī Valsts vides dienests. Tā pārstāve Inese Sedleniece ReTV Ziņām skaidro - noplūdušo ķīmisko vielu pielieto būvniecībā. Tās sastāvā ir stirols - viela, kas var kaitēt cilvēka veselībai. “Ir tā ugunsbīstamība, ieelpojot ir tāda specifiska krāsas, lakas smaka, kas koncentrētā veidā var radīt elpošanas problēmas.”

“Viela pati ļoti lipīga, zēni, kas iesaistīti, kaujas tērpi ir sasmērēti, arī aprīkojums ir sasmērēts, būs jāskatās, kā nu būs un kas būs jāmaina,” saka Arnis Banders.

Nelaimē cietušais nams gan esot apdrošināts, bet, visdrīzāk, to vairs nevarēs atjaunot. Vietējie stāsta, ka padomju laikos tajā jau esot ietriekusies kāda vieglā automašīna. Notikušais un lielā kravas automašīnu plūsma, kas aizvien virzās cauri Salacgrīvai, mudina aizdomāties, vai tiešām pilsētai nav jādomā par apvedceļa būvniecību.

Šobrīd Valsts policija turpina skaidrot, kas negadījuma brīdi notika, ir ierosināts administratīvais process.